NASA özel sektörden katkı istiyor

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gidiş gelişlerde kullanılacak yeni kuşak uzay mekiklerinin geliştirilmesinde özel sektörün yardımını bekliyor.

  NASA Başkanı Michael Griffin bir bilimsel araştırma merkezinin açılışı için geldiği Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaptığı açıklamada, özel sektörün yeni kuşak uzay mekiklerin geliştirilmesine katkı sağlaması amacıyla 500 milyon dolarlık bir bütçe ayıracaklarını belirtti.

  Planlandığı gibi olursa, özel şirketlerin sadece ucuza uzay seyahati için ulaştırma sağlamalarının yanı sıra UUİ'de deneyler yaparak, laboratuvar olanaklarını kullanabileceklerini söyleyen Griffin, "UUİ'yi daha fazla ticari faaliyete açmanın İstasyon'a gidiş geliş trafiğini arttırmasını ve böylece ticari uzay taşımacılığının bugünkünden daha ucuz bir olanak sağlamasını umduğunu" belirtti.

  Özel şirketlerin bu alandaki çalışmalarının Amerikan hükümetinin 2015 civarında hayata geçmesi planlanan Ay'a gidecek

  Orion uzay aracı ve Aresroketi projelerinden ayrı olduğunu belirten Griffin, "Ay'a seyahat sistemi Orion ve Ares çok gerekirse, UUİ'nin kullanımı için hızlandırılabilir, ancak bu çok pahalı bir alternatif olur" dedi.

  NASA Başkanı, ABD'nin, uzay mekiklerinin emekliye ayrılması ve yeni uzay aracının kullanımına başlanması arasındaki zaman süresince, UUİ'ye mürettebat taşınması açısından Rusya'ya bağımlı olacağını da sözlerine ekledi.

  ABD'nin Lockheed Martin ve Boeing gibi dev havacılık şirketleriyle Orbitan Sciences ve Space Exploration Technologies gibi küçük şirketleri, 2012 veya 2013 civarında UUİ'ye mürettebat taşıyabilecek bir uzay aracını geliştirebileceklerini açıklamışlardı.


  CnnTURK