Multimedia Player

Fotoğrafçılık bölümünde yer alan bu konu SYSTEM tarafından paylaşıldı.

 1. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  MULTIMEDIA  Multimedia, pek çok farklı formatta dosyanın birarada kullanımına imkan veren teknolojidir. Multimedia sayesinde, farklı ve çeşitli formattaki bilgileri dijital ortamda kullanmak ya da saklamak daha kolay ve hızlıdır.

  PORTABLE MEDIA PLAYERS (MULTIMEDIA PLAYERS)

  Portable Media Player, içerisinde hard disk ya da flash bellek barındırarak farklı formatta dosyaların birarada, dijital ortamda saklamaya ve oynatmaya yarayan cihazdır.

  Bir MP3 çalar ile dijital ortamda farklı formatlarda (çoğu MP3 çalar, MP3 formatının yanısıra WAV, WMA ve OGG gibi sıkıştırılmış ses formatları ile de uyumludur) müzik parçalarını saklayabilir, dinleyebilir ve hatta yine çeşitli formatlarda ses kaydı yapabilirsiniz.

  Portable Media Player’lar, farklı formatlarda video (MPEG, DivX, Xvid vb.), ses (MP3, WAV, WMA vb.) veya dijital görüntü (BMP, JPEG, GIF vb.) yükleyebilir ve oynatabilirler. Portable Media Player’ları en çekici kılan özellikleri çok yönlü kullanımları, farklı formatlarda video, ses ve görüntü dosyalarını yükleyebilme ve oynatabilmeleridir. Video ve resim görüntüsüne sahip olan Portable Media Player’larda renkli bir LCD ya da OLED ekranı mevcuttur.

  PORTABLE MEDIA PLAYER’LARIN ÇEŞİTLERİ


  Portable Video Player, video formatını dijital ortamda oynatmaya odaklanan bir portatif medya çalar türüdür.

  Portable Audio Player, dijital ses dosyalarını yükleyen, saklayan ve oynatan portatif medya çalar türüdür. Bu tip medya çalarların “MP3 çalar” olarak adlandırılmasının nedeni MP3 ses formatının yaygınlığıdır; fakat Portable Audio Player’lar çoğunlukla MP3 formatından başka pek çok değişik formatta ses dosyası çalabilirler.

  Bazı Portable Media Player’lar iki farklı kategoride ve formatta olan dosyaları tek bir cihazda, birarada yükleyip, oynatıp, saklayabilirsiniz.Örneğin; hem ses hem dijital görüntü formatlarını destekleyen Apple IPOD Photo MP3 çalar ile hem ses dosyalarını dinleyebilir, hem de resimlerinizi görüntüleyebilirsiniz.