Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

AKGÜN Üye
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 1971–1972 öğretim yılında “İstanbul Devlet Konservatuvarı” adıyla kurulmuştur. 1982 yılına kadar Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan kurumun amacı; “ülkemizdeki müzik, tiyatro, opera, bale kültür ve sanatlarını korumak, yaşatmak ve yaymak, bu alanlardaki ulusal birikimleri işleyip geliştirmek, geleneksel birikimi çağdaş evrensel anlayışı içinde işlemek, dalında yüksek nitelikte yetkili, kültürlü, araştırıcı, yaratıcı, yorumcu, yönetici ve öğretici sanatçılar yetiştirmektir”.

İstanbul Devlet Konservatuvarı, 2 Ekim 1970’de açılır ve 1 Kasım 1971’de Etiler Hasan Ali Yücel İlkokulu’nda eğitim-öğretime başlar ve oniki yıl sonunda 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun Geçici 28. maddesi uyarınca 22.6.1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmünde karaname ile T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ’nden ayrılarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ’ne bağlanır. Böylece İstanbul Devlet Konservatuvarı 1982-1983 öğretim yılına M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi İstanbul Devlet Konservatuvarı adıyla başlar. Bu değişimi Konservatuvar’ın 1985–1986 öğretim yılında Rektörlüğe bağlanması izler ve Konservatuvar’ın adı M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı olarak değiştirilir. 2003-2004 eğitim-öğretim yılında da kurum Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı adını alır. M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı kuruluşunun on beşinci yıl dönümünde, 1986 – 1987 öğretim yılında, Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’ne taşınır. Günümüzde aynı binada eğitim ve öğretimini sürdürmekte olan Devlet Konservatuvarı, Müzik Bölümü, Sahne Sanatları Bölümü ve Müzikoloji Bölümü’nden oluşmakta; Yarı zamanlı, İlköğretim (6.,7.,8. sınıf) Lise ve Lisans (Üniversite) düzeylerinde eğitim vermektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Örgütlenme Şeması

MÜZİK BÖLÜMÜ
Müzik Bölüm Başkanı : Prof. Seher TANRIYAR

Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı
Kompozisyon Sanat Dalı
Orkestra Şefliği Sanat Dalı
Teori Sanat Dalı
Ritmik Sanat Dalı

Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı
Keman Sanat Dalı

Viyola Sanat Dalı

Viyolonsel Sanat Dalı

Kontrabas Sanat Dalı

Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı
Flüt Sanat Dalı

Obua Sanat Dalı

Klarinet Sanat Dalı

Fagot Sanat Dalı

Korno Sanat Dalı

Trompet Sanat Dalı

Trombon Sanat Dalı

Vurma Çalgılar Sanat Dalı

Piyano Anasanat Dalı
Piyano Sanat Dalı

Arp Sanat Dalı

Gitar Sanat Dalı

Korrepetisyon Sanat Dalı

SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
Sahne Sanatları Bölüm Başkanı : Prof. Zeliha BERKSOY

Tiyatro Anasanat Dalı
Oyunculuk Sanat Dalı

Opera Anasanat Dalı
Opera Sanat Dalı

Bale Anasanat Dalı
Klasik Dans Sanat Dalı

Modern Dans Sanat Dalı

MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
Müzikoloji Bölüm Başkanı : Prof. Gülper REFİĞ

Genel Müzikoloji Anabilim Dalı

Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı

M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve öğrencileri kendi dallarında, yurt içi ve yurt dışı etkinliklerini her öğretim-eğitim yılında gerçekleştirmektedirler. Bu etkinliklerin içinde, “Çarşamba Dinletileri”, “Oditoryum Konserleri”, “Konservatuvar Şenliği” ve “Yarışmalar” da yer almaktadır. ‘Çarşamba Dinletileri’ Müzik Bölümü öğrencilerinin verdiği sürekli dinletilerden oluşmaktadır. Bu dinletiler müzik sanatçısı genç adaylarımızın sahne deneyimi kazandıkları ve yıl içinde çalıştıkları repertuvarları sergiledikleri bir etkinliktir. ‘Konservatuvar Şenliği’ 6 Mayıs Devlet Konservatuvarı kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen tüm bölümlerin ortaklaşa hazırladıkları bir etkinliktir. Sahne Sanatları Bölümü yıl sonu opera, bale ve tiyatro temsillerini; Müzik Bölümü ise Konservatuvar Büyük Senfoni Orkestrası’nın ve Genç Senfoni Orkestrası’nın konserlerini, oda müziği gruplarının konserlerini, ‘Çarşamba Dinletileri’ gibi bir çok etkinliği Konservatuvar Binası Konser Salonu, MSÜ Oditoryumu, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Merkezi, CRR, AKM ve diğer büyük konser ve temsil salonlarında gerçekleştirmektedir. Ayrıca Müzikoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri her yıl düzenledikleri seminerler ile Konservatuvarın akademik etkinliklerine katkıda bulunmaktadırlar.

Bu olağan etkinliklerin yanısıra, konservatuvarımızı ziyaret ederek değerli deneyimlerini öğrenciler ve hocalarla paylaşan dünya çapında sanatçılar belli sürelerle ustalık sınıfları, atölye ve staj çalışmaları yaparlar. Bunlardan en önemlilerini sayacak olursak :

Prof. Klaus Ganter (Viyana) Prof. Lukas David (Detmold)
Françoise Joubert (Caen) Prof. Mario Davidovsky (Boston)
Prof. Jean Fournier (Paris) Luigi Girati (Bologna)
Claude Henry Joubert (Orléans) Daniel Shafran (Moskova)
Yo-Yo Ma (New York) Peter Pucci (New York)
Douglas Dunn (New York) Oleg Kagan (Moskova)
Vladimir Spivakov (Moskova) Henry Fourés (Lyon)

Son yıllarda Konservatuvar’ın Sahne Sanatları Bölümü ile Konservatuvar Büyük Senfoni Orkestrası’nın gerçekleştirdiği önemli yıl sonu projeleri ise şöyle örneklendirilebilir :

Giaccomo Puccini : La Boheme
Wolfgang Amadeus Mozart : Taç Giyme Missası/Coronation Missa
Wolfgang Amadeus Mozart : Sihirli Flüt Operası
Wolfgang Amadeus Mozart : Cosi fan tutte Operası
Wolfgang Amadeus Mozart : Requiem (Mozart'ın 250. Doğum Yılı)
Ludvig Van Beethoven : 9. Senfoni, Koral
Ahmed Adnan Saygun : 1. Senfoni
L.Minkus : Le Bayeder Balesi
Ahmed Adnan Saygun : 2. Senfoni
Ahmed Adnan Saygun : Eski Üslupta Kantat
Ulvi Cemal Erkin : Köçekçe
Muammer Sun : İzmir Rapsodisi

M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı 1996’dan beri ECUME (Echanges Culturelles en Meditérranée / Akdeniz’de Kültürel Alışveriş) adlı kuruluşun örgütlediği Akdeniz Müzik Okulları Buluşması’nda etkin rol oynamaktadır. 11. ECUME toplantısı 11 Akdeniz ülkesindeki 15 müzik okulundan yaklaşık 60 hoca, öğrenci ve idarecinin katılımıyla 5-10 Kasım 2001 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır.

Bunların yanısıra Konservatuvar beş yıl boyunca OJM (Orchestre Jeunesses de Meditérranée / Akdeniz Gençler Orkestrası) düzenleyicileriyle birlikte orkestranın Türkiye seçmelerini gerçekleştirdi. 2001’den beri Fransa’nın Korsika adasında yapılan JMM (Jeunesses Musicales de Meditérranée / Akdeniz Gençlerinin Müziği) toplantılarına başarıyla katıldı ve katkıda bulundu.

2001’de Konservatuvar hem AEC (Association of Européenne de Conservatoires, Akadémies de Musique et Musikhochschulen /Avrupa Konservatuvarlar Birliği) Konseyi, hem Hollanda’nın Groningen şehrindeki AEC Genel Kurulu tarafından oybirliğiyle AEC ‘ye aktif üye olarak kabul edildi. MSGSÜ Devlet Konservatuvarı şu an Türkiye’de Avrupa Konservatuvarlar Birliği’ne faal üye olan tek konservatuvardır.​