Milli Eğitim Bakanı yönetmelik değişikliği ile ilgili ne dedi?

Hasan Şeref İlhan Harbi Aktif Üye
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yönetmelik değişikliğiyle lisede evlenme yasağının kalkacağı haberleriyle ilgili tartışmaların çocuğunu anlamsız bulduğunu belirterek, "Uygulamaları bekleyin ve sonuçları görün. Normal şartlarda, hukuken bu bahsettiğiniz şeyin olması söz konusu bile olamaz" dedi.

Dinçer, Ankara Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu'nda yapılan süt dağıtımı töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tartışılan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin de "çok sayıda yönetmeliğin gözden geçirilerek sadeleştirilmesi ve tek yönetmeliğe indirilmesiyle alakalı bir çalışma" olduğunu dile getiren Dinçer, taslağın "fikir almak üzere gönderildiği paydaşlarının medyayla paylaşmasının büyük hata" olduğunu söyledi.

Türk Medeni Kanunu'nda çocuklarının evlenme yaşının belli olduğunu vurgulayan Dinçer, "Eğitimi zorunlu olarak 12 yıla çıkarmışsak, 12 yıl boyunca, 18 yaşına kadar çocuklarımız okumak zorundalar. Bütün bu hukuki düzenlemeler varken, ayrıca toplum kültürü itibariyle biz yavaş yavaş çocuk gelin, çocuk işçi meselelerini çözmeye başlamışken, bu tip tartışmaları toplumun gündemine getirmeyi ben kasıtlı bir yaklaşım tarzı olarak, kasıtlı bir muhalefet tarzı görüyorum" dedi.

"19 MAYIS İÇİN MEB, KENDİ KARARINI UYGULAYACAK"

19 Mayıs törenleriyle ilgili, MEB'in kendi kararını uygulayacağını bildiren Dinçer, şunları ifade etti:

"Hukukun gereği neyse onu yapacağız. Bizim söylediğimiz, yani yürütmesi durdurulan genelge, "Yönetmeliğe uyun' diye çıkarılmış bir genelgeydi. Danıştay'ın verdiği kararda da genelgenin bir üst karar hukuk normu olan yönetmeliğe atıf yapılmaktadır. Normal şartlarda Yönetmeliğe uymaya dair bir genelge çıkartmışken bizim genelgemizin yürütmesini durdurmak, yönetmeliği uygulamaktan başka sonuç doğurmuyor. Bu açıdan bakıldığında biz Yönetmeliği uygulayacağız. Zaten mevcut Yönetmelik, statlarda her yıl kutlama yapmayı ve 19 Mayıs kutlamalarını resmigeçit törenleri düzenlemeyi öngörmüyor. Biz 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim'le ilgili bütün kutlama şekillerini gözden geçiren ve yeniden düzenleyen bir yönetmelik taslağını hazırladık. Çok yakında yayımlayacağız ve o yönetmeliğin gereğini uygulamaya başlayacağız."