Meyve suları zararlı mı

Sağlık Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Portakal suyu zararlımı?

  Gazlı içeçeklerin zararlarından ötürü doğal olduğuna inandığımız meyve sularını tercih ediyor ve çoğu zaman paket meyve sularına yöneliyoruz. Peki meyve suları sağlığımıza iyi geliyor mu?

  Meyve suları zararlı mı

  C vitamini takviyesi olsun diye içtiğimiz meyve suları zararlı mı?

  Günlük hayatımızda tükettiğimiz hatta kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini düşündüğümüz taze sıkılmış meyve sularının içinde bulunan şeker, aslında bizi hasta mı ediyor?

  Diyetisyen Gülay Hamzaoğlu, doktorsensin sitesinde yer alan yazısında; glikoz, fruktoz, sükroz veya posası tamamen alınmış taze sıkılmış meyve suyu dahil fazla karbonhidrat tüketmenin akyuvarların yabancı maddeleri ve mikroorganizmaları yok etme yeteneğini önemli ölçüde azaltabildiğini belirtti.
  meyve-sulari.jpg
  Beslenmede çok fazla şekere yer vermenin bağışıklıkta önemli olan akyuvarların işlevini sekteye uğrattığını söyleyen Hamzaoğlu, “Bu durumda vücut soğuğa, sıcağa veya mikroplara karşı koyamaz hale geliyor” dedi.

  VÜCUDUNUZDA ŞEKER GÖBEĞİNİZDE TOPLANIYOR
  “Fazla kalori sonucunda karşılaştığımız obezite de düşük bağışıklık işlevi ile bağlantılıdır” diyen Diyetisyen Hamzaoğlu, “Ne kadar çok şeker ve yağ tüketirseniz bağışıklık sistemi de bundan o denli olumsuz etkilenir. Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanır” ifadesini kullandı.