Metin Akpınar Kimdir

Sinema TR bölümünde yer alan bu konu prenses tarafından paylaşıldı.

 1. prenses

  prenses MoNo MeLeği ♥

  Metin Akpınar'ın Hayatı

  Türk sinemasının duayen sanatçılarından Metin Akpınar 2 Kasım 1942 tarihinde İstanbul’un Aksaray semtinde doğdu. Annesinin adı Nadide, babasının Mustafa’ydı. İlkokul ve ortaokulu da semtinde okuyan oyuncu, liseyi Pertevniyal Listesi’nde okudu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nin Hukuk ve Edebiyat Fakültelerinden mezun oldu.

  Tiyatro hayatına ilk olarak 1962 yılında Türk Talebe Birliği’nde amatör tiyatro gösterilerine katılarak başladı. Burada bir zaman sonra isminin yanında sürekli onu tamamlayan arkadaşı Zeki Alasya ile tanıştı. Birlik Tiyatrosu’nda birçok amatör oyunda beraber rol aldılar. Profesyonel kariyerindeki ilk oyunu 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sergilenen “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” oyunundaki rolüydü. Arena, Genar ve Ulvi Uraz gibi birçok seçkin tiyatroda sahne aldı. 1967 yılına gelindiğinde Zeki Alasya, Haldun Taner ve Ahmet Gülhan ile birikte Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurdular.
  Metin Akpınar
  Yeşilçam’la ilk buluşmasında da kader arkadaşı Zeki Alasya’ydı. İlk oynadıkları film Ertem Eğilmez’in yazıp yönettiği başrollerinde Tarık Akan ve Emel Sayın dâhil birçok usta ismin bulunduğu Tatlı Dillim filminde oynadı. O dönem Ertem Eğilmez imzasını taşıyan birçok filmde Zeki Alasya, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe gibi usta isimlerle aynı sahneleri paylaştı. Bu filmlerden sonra Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar dörtlüsü başrolde “Köyden İndim Şehire” ve “Salak Milyoner” filmlerini çektiler. Bu iki film halen televizyonda yayınlandığında beğenilerek izlenmektedir. Zeki-Metin efsanesinin ortaya çıktığı ilk film ise 1974 yılında gösterime giren Mirasyediler filmidir. Zeki Metin filmlerinin en akılda kalan filmleri sosyal sorunlara da değinen “Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Patron Duymasın, Petrol Kralları” filmleridir.

  Zeki – Metin tiplemesine son verdiğini açıklayan Metin Akpınar, Kemal Sunal’ın son oynadığı film olan 1999 yapımı Propaganda yapımı filmde komedinin aksine dramada da harika bir oyuncu olduğunu ispatlamıştır. Sonraki yıllarda Abuzer Kadayıf, Eğreti Gelin ve Rus Gelin gibi birçok filmde de başrol oynamıştır. Televizyon ekranlarında da dizilerde gördüğümüz Metin Akpınar, en son Star TV ekranlarında yayınlanan Papatyam dizisinde oynamıştı.

  Göksel Özdoğdu ile başından bir evlilik geçmiş ve bu evlilik 1961’de son bulmuştur...
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 24 Şubat 2015