Mersin İftar ve Sahur Vakitleri (Ramazan İmsakiyesi 2016)

2016 Ramazan İmsakiyesi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Mersin iftar vakti hangi saate denk geliyor? Mersin için iftar ve sahur vakitleri burada yer alıyor.

  2016 Mersin Ramazan İmsakiyesi - İftar ve Sahur Saatleri

  Mukaddes kutlu günlere bizi kavuşturan Allah'a hamdolsun. Geçtiğimiz yıldan beri özlediğimiz misafir nihayetinde tekrar şeref buyurdu. Ramazan ayı mü'minleri bir birlerine yakınlaştıran, rahmet, bağışlanma ve cehennemden halas olma ayıdır. Yüce Allahımızın biz müslümanların üzerine şart kıldığı oruç farizesinin mesuliyetini edâ etmek isteyen mü'minler bu ibadetin rukunlarını etraflıca idrak etmelidir.

  Oruç saati imsak saatinde okunan ezan ile başlar. İmsak ezanından önce oruç tutmak isteyen mü'minlerin yediği yemeğin adına sahur yemeği denmektedir. Sahur yemeği yenip, imsak vakti ezan okunduktan sonra niyet edilir ve akşam ezanına kadar hiç bir şey yeyip içilmez. Akşam ezanı olduğunda ise iftar yemeği yenir. Orucun açıldığı zamana iftar saati adı verilmektedir.

  Bu konumuzda Mersin kenti için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanmış iftar ve sahur saatlerine erişebilirsiniz.

  Rabbim şimdiden hepinizin tuttuğu ve tutacağı oruçları ulu katında kabul eylesin.

  Mersin İmsakiyesi 2016

  mersin-imsakiye.png

  Haziran'ın 6. günü yani Pazartesi gecesi ilk sahura kalkmış olacağız. 29 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (1 Temmuz'u 2 Temmuz'a bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

  Bildiğiniz gibi 5 Temmuz Salı günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü.
  Mersin için Bayram Namazı vakti : 06:11

  Yukarı yer alan veriler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden alınmıştır.

  İftar Duası
  iftar-duasi.png