Memede Kitle

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Memede Kitleler

  Iyi Huylu Kitleler
  Kistik Hastalik (Fibrokistik meme hastaligi)
  Kadinlarda en çok görülen meme kitlesi sebebidir. Bu kistlerin içleri sivi dolu olup adet öncesi dönemde sivi miktari artar, memede gerginlik agri ve hassasiyet ortaya çikar. Her iki memede de yaygin olup büyüdüklerinde yuvarlak düzgün hareketli sertçe kitleler halinde ele gelirler. Genellikle menopozdan sonra kaybolmaya baslarlar.
  Yag bezeleri (Lipomlar)
  Degisik büyüklükte tek, agrisiz, yuvarlak degisik büyüklükte meme kitleleridir. Içerisinde yag dokusu bulunur. Vücudun birçok yerinde de görülebilirler.
  Fibroadenomalar
  Daha çok gençlerde görülen, genellikle tek, yuvarlak, oval, sert, hareketli, çogu zaman agrisiz meme kitleleridir. Tesadüfen farkedilirler.
  Papilloma ( intraduktal papilloma)
  Meme basi arkasindaki ana süt kanali duvarinda gelisen sigil benzeri yapilardir. Meme basindan kanli bir akintiya neden olurlar.
  Travma sonucu olusan kitleler
  Kaza, çarpma, sonucu meme dokusu içinde kan toplanarak (Hematom) , veya yag dokusunun parçalanmasi sonucu yagli dokuda sertlesme (Yag nekrozu) geliserek kitle hissi verebilirler. Bu durumlarda meme cildinde de kizariklik, ates, agri hissi olabilir.
  Meme basi akintilari
  Birçok kadin yasami boyunca meme basi akintilarla karsilasmistir. Bu tek veya her iki memede olabilir. Bunlarin çogunlugu önemsiz akintilardir. Berrak ve az miktarda bir meme basi akintisi normal kabul edilir ve herhangi bir inceleme gerektirmezler. Devamli ve bol miktarda olmasi incelemeyi gerektirir.
  Meme basindan koyu kivamli ve renkli akintilar mutlaka arastirilmalidir. Koyu sari yesil akintilar iltihaba bagli olabilecegi gibi, kanli akintilar süt kanali papillomlarina veya meme kanserlerine bagli olabilirler.
  Emzirme dönemi memeden süt gelmesi dogaldir. Ancak diger zamanlarda kendiliginden memeden süt gelmesi (Galaktore) dogal olmayip mutlaka arastirilmalidir.
  Kötü Huylu kitleler
  Meme basitçe:
  1. Süt yapimini saglayan bezlerin olusturdugu LOBÜLLER
  2. Sütün bosaltilmasini saglayan kanallar ( DUKTUSLAR)
  3. Bu dokularin arasini dolduran bag dokularindan olusmustur.
  Memenin kötü huylu kitleleri bu olusumlardan gelisebilirler.
  Süt kanallarindan: INTRADUKTAL KANSERLER ( en sik)
  Lobüllerden: LOBÜLER KANSERLER
  Ara dokulardan ( nadir )
  Meme kitleleri:
  Ele gelen kitleler (Palpabl) Kendi kendini muayene veya hekim
  muayenesi ile tesbit edilir.
  Ele gelmeyen kitleler (Nonpalpabl) Mammografik taramalar sirasinda tespit edilirler. Bu nedenle belirli bir dönemden sonra meme muayenesi yaninda periyodik olarak radyolojik inceleme de önerilmektedir.
  Meme Kitleleri nasil degerlendirilir?
  1.Palpasyon (Elle muayene) : Kisinin kendi kendini veya hekim tarafindan yapilan elle muayenedir.
  2.Aspirasyon ( igne ile sivi çekme): Hekim tarafindan yapilir. Memedeki kitle içine enjektörle girilir ve eger sivi varsa enjektör içine çekilir. Bu yötemle kitlenin kist veya kati olup olmadigi tesbit edilmis olur. Ayni zamanda alinan sivi patolojik incelemeye gönderilir. Kistik kitleler bu yöntemle bosalirlar ve ayni zamanda tedavi edilmis olunurlar.
  3.Ince igne aspirasyon biyopsisi: Yukaridaki yöntemde kitlede eger sivi yoksa kati kitleden enjektöre hücre emilir, bu hücreler cam üzerine püskürtülüp patoloji uzmani tarafindan incelenir.
  3.Mammografi: Memenin röntgen ile incelenmesidir. Erken dönemde meme kitlelerinin tanisini saglar. Kitlenin iyi veya kötü huylu oldugunu belirleyebilir. Bazen kitle ele gelmeden tani koydurabilir.
  4.Ultrasonografi: Memenin ses dalgalari ile incelenmesini saglar. Memedeki kitleleri, kitlenin kistik veya kati olup olmadigini belirlemede faydalidir.
  5.Biyopsi: Kitlenin lokal veya genel anesaaai ile cerrahi olarak çikarilmasidir. Kitle tamamen (exizyonal) veya kismen (insizyonal) olarak çikarilip patojik incelemeye gönderilir.
  Memede kitle tespit edildigi zaman hekim bu yöntemlerin bir veya birkaçini uygulayarak kitleyi incelemeye alir, ve kesin taniya varilir.
  Meme kanserlerinin belirtileri nelerdir.?
  Meme basinda çatlamalar, yaralar, sertlik , içeri çekilme,
  Meme basindan kanli akinti gelmesi,
  Meme basinin asimetrik sekil bozuklugu,
  Meme seklinin bozulmasi, asimetrik görünüm, çukurlasma, tümseklesme, ele gelen agrisiz veya agrili kitleler,
  Meme cildinin renk sekil yapi degisiklikleri, portakal kabugu görünümü almasi, kabalasma,
  Meme üzerinde yaralar ortaya çikmasi,
  Meme cildinde damarlarda belirginlesmeler, kizariklik, ates, sislik
  Koltuk altinda ele gelen kitleler, v.s.
  Bu belirtilerden herhangi birisi tek basina meme kanseri olarak degerlendirilemez. Diger bulgular ve incelemelerle birlikte ancak kesin bir taniya varilabilir.
  Meme kanserlerinde tedavi
  1. Cerrahi Tedavi
  2. Radyoterapi
  3. Kemoterapi
  4. Hormonal tedavi
  Cerrahi tedavi ve radyoterapi vücudun bir bölümünü ilgilendiren tedavi yöntemleri oldugundan lokal tedavi, kemoterapi ve hormonal tedavi tüm vücüdu ilgiledirdigi icin sistemik tedavi olarak kabul edilir. Bu tedavi yöntemlerinden hangilerinin uygulanabilecegi birçok faktörlere baglidir. Bunlar arasinda tümorün tipi, tani konuldugunda hastaligin yayilim dururmu, yas ve hastalik hikayesi sayilabilir. ayrica tedavi konusunda kisinin tercihleri ve yasam biçimi de önem tasir. Ancak küratif tedavi yöntemi seçimi esas olmalidir.
  Periyodik meme bakimi
  1. Her ay kendi kendini muayene
  2. Yilda bir kez hekim muayenesi, (eger daha önce geçirilmis meme hastaligi varsa 3 ayda bir )
  3. Mammografi : 40 yasindan sonra 2 senede bir, 50 yasindan sonra yilda bir yapilmalidir.
  Risk gurubu
  1. Yüksek risk: 50 yas ve üzeri
  Anne ve babasinda meme kanseri bulunanlar
  Daha önce meme kanseri nedeniyle tedavi görmüs olanlar.
  2. Diger : Prekanseröz meme hastaligi olanlar
  Memede aspirasyon veya biyopsi ile kanitlanmis kist veya kitle hikayesi
  Hiç çocugu olmayan kadinlar
  Ilk çocugunu 30 yastan sonra doguranlar
  Ilk adetini 12 yastan önce görenler
  55 yastan sonra geç menopoza girenler
  Sismanlik
  Asiri alkol kullananlar