Meme kontrolünüzü ihmal etmeyin

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Sağlık Bakanlığı, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna dikkati çekerek, ölümlere yol açan meme kanserinden erken teşhisle korunulabileceği uyarısında bulundu.
  Ölümlere yol açan meme kanserinden erken teşhisle korunabilirsiniz. Meme kanserinde en sık görülen belirtiler, memede ağrısız bir kitlenin ortaya çıkması ve meme yapısında oluşan şekil değişikliğidir. Bu nedenle 20 yaşın üzerindeki tüm kadınların, ayda bir kez kendi meme kontrollerini yapması gerekir…
  Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada,Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin kadında meme kanserine rastlandığı bildirildi. Meme kanserinin, kadınlarda ölümlere yol açan kanser türleri arasında ilk sırada yer aldığına işaret edilen açıklamada, kadınların meme sağlığına özen göstermelerinin hayatlarını kurtaracağı kaydedildi.
  Meme kanserinden korunmada erken teşhisin çok önemli bir yer tuttuğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “20 yaşın üzerindeki tüm bayanlar, ayda bir kez kendi meme kontrollerini yapmalı. Bunun için en ideal yöntem, kadınların kendi kendilerine elle yapacakları muayenedir. Kadınlar kendi kendilerine elle yapacakları kontrollerde, memelerinin dokusu ve yapısı konusunda fikir sahibi olacakları için memelerinde oluşacak herhangi bir değişikliği hemen fark edeceklerdir.”