Mehmet Nuri Yardım Kimdir

LAL
Moderatör
Gazeteci, yazar ve edebiyat araştırıcısı. 23 Nisan 1960 tarihinde Siirt merkezde, yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının adı Nasri, annesinin ise Sabriye’dir. İlk ve orta öğrenimini doğduğu yerde tamamladıktan sonra 1980’de girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1985’te mezun oldu. İlkokul yıllarında edebiyata duyduğu ilgi zamanla arttı. 13 yaşında, henüz ortaokul üçüncü sınıfta iken ilk şiiri Yeni Asya gazetesinde yayımlandı. 1976’da Elif edebiyat ilâvesinin hikâye yarışmasında dereceye girdi. 1980’de Köprü dergisinin Menkıbe Yarışması’nda “Hasiye Nine” isimli yazısıyla birincilik ödülünü kazandı. 1979 yılında başladığı gazetecilik mesleğini Yeni Asya, Doğuş, Tercüman, Türkiye, Hürriyet, Zaman, Bizim Gazete, Haber Fatih, Orta Doğu ve Yeniçağ gazetelerinde devam ettirdi. Bu gazetelerde musahhih, röportaj yazarı, editör, servis yönetmeni, ve köşeyazarı olarak çalıştı. Türkiye Çocuk dergisinin haber müdürü oldu (1994). 2001 yılında basından emekli olduktan sonra Kubbealtı Akademisi Kültür Sanat Vakfı bünyesinde çıkan Kubbealtı Akademi Mecmuası’nın yazıişleri müdürü göreve başladı. Halen bu göreve devam ediyor. 10 Ağustos 2006 tarihinde bir grup arkadaşıyla birlikte bir kültür sanat sitesi kurdu. O sitenin iki yıl yayın yönetmenliğini yürüttükten sonra yazar olarak devam etti. Sanatalemi Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 yılında “elektronik yayıncılık” dalında Türkiye’nin “en başarılı sitesi” seçildi. İLESAM (İlim Edebiyat Eserleri Meslek Birliği), TYB (Türkiye Yazarlar Birliği), TGC (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti), İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER) üyesi. İlk iki kuruluşun İstanbul şubeleri yönetiminde bulundu. 6 Mart 2008 tarihinde bazı yazar, şair ve sanatçı dostlarıyla birlikte kurduğu Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Genel Başkanlığı’na seçildi. Halen bu görevinin başında. Bazı ödüllere sahip olan yazar, Ahmet Haşim ve Ziya Osman Saba’nın mezarlarının kayıp oluşuyla ilgili haberi (Mezarı Kayıp Şairler) münasebetiyle “2000 Yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kültür Sanat Başarı Ödülü”ne lâyık görüldü. Kayıp İstasyon isimli kitabı dolayısıyla da Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2005 yılında “biyografi” dalında “yılın yazarı” seçildi. Fatih Kerem (1990) ve Ömer Faruk (1995) isimli iki oğlu bulunuyor. Yazı, araştırma, inceleme ve röportajlarını Kubbealtı Akademi Mecmuası, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Hece, Defne, Tarih ve Düşünce, Bizim Külliye, Biyografi Analiz ve Kitaphaber’in de aralarında olduğu bir çok dergide yayımladı. Kahraman Yayınları’nın 44 kitaptan oluşan İslâm Klasikleri’nin, Boğaziçi Yayınları’nın yayımladığı Şairler-Yazarlar dizisinin ve Hikmet Neşriyat’ın 30 kitaptan meydana gelen Türk Klasikleri serisinin editörlüğünü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından neşredilen ‘Fethin 550. Yılında İstanbul Şiirleri-Yazıları’ isimli eserin editörlerinden oldu. Kültür sanatla ilgili bir çok toplantıda konuşmacı ve yönetici oldu, seçici kurullarda görev aldı.
mehmet-nuri-yardim.jpg

Kitapları
  • Tarihimizin Güler Yüzü Nesil Yayinlari , YAYIN YILI: 2007
  • Yazar Olacak Çocuklar Selis Kitaplar , Yayın Yılı: 2007
  • Aşina Çehreler Nesil Yayinlari , Yayın Yılı: 2007
  • Dr Cahit Öney Hayatı Eserleri Hatıraları Akiş Yayinlari , Yayın Yılı: 2007
  • Edebiyatımızın Güleryüzü Selis kitaplar , Yayın Yılı: 2006
  • Halk Türkülerinden Seçmeler Bordo Siyah , Yayın Yılı: 2006
  • Altın İşık Bordo Siyah Ziya Gökalp/Mehmet Nuri Yardım Yayın Yılı: 2006
  • Dersimiz Edebiyat Nesil Yayinlari , Yayın Yılı: 2006
  • Seçme Şiirler Yunus Emre Bordo Siyah , Yayın Yılı: 2006
  • Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları Nesil Yayinlari , Yayın Yılı: 2006
  • Yunus Emre Divanı/Hayatı-Divanı-Sözlük İlaveli Kahraman Yayinlari , Yayın Yılı: 2006
  • Kayıp İstasyon Şule Yayinlari , Yayın Yılı: 2005
  • Türk Şiirinden Portreler Nesil Yayinlari , Yayın Yılı: 2005
  • Unutulmayan Edebiyatçılarımız Nesil Yayinlari , Yayın Yılı: 2004
  • Ziya Osman Saba Sevgisi Nesil Yayinlari , Yayın Yılı: 2004
  • Safiye Erol Kitabı Benseno Yayinlari , Yayın Yılı: 2003
  • Edebiyatımızın Güleryüzü Çati Kitaplari , Yayın Yılı: 2002
  • Peygamberimizin Hayatı 24 Kitap Kahraman Yayinlari , Yayın Yılı: 2000
  • Peygamberlerin Hayatı 20 Kitap Kahraman Yayinlari , Yayın Yılı: 2000
  • Romancılar Konuşuyor Kaknüs Kelepir , Yayın Yılı: 2000
  • Refik Halit Karay Boğaziçi Yayinlari , Yayın Yılı: 1997
  • Alfabetik Seçme İlahiler/Sözlük İlaveli/Gel Dosta Gidelim Gönül Kahraman Yayinlari Mehmet Nuri Yardım/ Vedat Sağlam/ Muhsin Karabay Yayın Yılı: 1996
  • Mevlid-İ Şerif/Vesiletü'n-Necat/Yeni Ve Eski Metin Sözlük İlaveli Kahraman Yayinlari Süleyman Çelebi/Mehmet Nuri Yardım/ Vedat Sağlam/ Muhsin Karabay Yayın Yılı: 1996
  • Çocuklar İçin İslam Tarihi 100 Kitap/Kur'an-I Kerim Ve İslam Tarihinden Kahraman Yayinlari Mehmet Nuri Yardım
  • Safahat / Tam Metin - Sözlük İlaveli / Ve Safahat Dışında Kalmış Bir Kısım Şiirler Kahraman Yayinlari Mehmet Akif Ersoy/Mehmet Nuri Yardım
  • Tanzimattan Günümüze Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları Timaş Yayinlari