Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını Niçin Yazmıştır

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını Niçin Yazmıştır, Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını Neden Yazdı, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşını Yazmasının Nedeni

  Uğruna canlar verilen, Türk bayrağına seslenerek bunda 89 sene önce milletimize İstiklal Marşı'nı hediye eden, büyük üstad. Önceleri yarışmaya katılmaya sıcak bakmadı, çünkü para ödülü vardı ve böyle bir eseri karşılıksız yazmak olmazdı. Ancak para ödülü kaldırılınca yarışmaya katılma ikna ol ve o muhteşem dizeleri, o ruh ve ilhamla yazdı.

  Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yıllarda, cephedeki askerlerin morallerini yükseltip milli duygularını güçlendirecek bir ulusal marşın hazırlanması düşüncesi, Genelkurmay Başkanı İsmet (İnönü) Bey'in kafasında şekillendi.

  Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanlığı ödüllü bir yarışma açtı ve durumu tüm yurda duyurdu. Yarışmaya 724 şiir katıldı. Değerlendirme komisyonu, şiirlerin tamamını inceledikten sonra 6 şiiri seçti. Ancak yapılan değerlendirmede bu şiirlerin de ulusal marş olma niteliği taşımadığı görüldü.