Mehmet Akif Ersoy Belgeseli

Ömer
Yönetici
Mehmet Akif Ersoy Belgeseli

Arkadaşlar bildiğiniz üzere 27 Aralık günü İstiklal şairimiz büyük üstad ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy'un 75. ölüm yıldönümünü andık.

Samanyolu Haber ve Mehtap TV de Mehmet Akif'i anmak adına, Samimiyet timsali olan üstadı "Bir Samimiyet Abidesi'ni Anma" adında bir program düzenlediler.

Programı davudi sesi ile beğenerek dinlediğimiz Serdar Tuncer sundu. Geçen yıl bu zamanlar Safahat şiirlerine şarkılar besteleyip, Safahat'tan Şarkılar isimli bir albüm yapan müzisyen bestekar Ertuğrul Erkişi'de eserleri ile programa renk kattı.

Kendisi ile twitter üzerinden bir kaç kelam etme fırsatım olmuştu. Ona şöyle söylemiştim "Abi, bu güzel eserleri şarkı yapmak sana nasip oldu, inşAllah bir gün İstiklal Marşımıza da güzel bir beste yaparsın" dedim.

Ancak kendisi tevazu gösterip "İstiklal Marşı'na yeni nefis bir beste lazim.Büyük bir yarışma.Büyük ödüllü.Ne eserler çıkar.Bundan kat be kat güzel.." demişti. Bir gün böyle bir yarışma yapılacağından ve İstiklal Marşı'nın sözlerine yakışacak bir beste yapılacağından hiç şüphem yok... Asım'ın nesli buna bir gün mutlaka el atacaktır mutlak...

S Haber'de yapılan programda, İbrahim Sadri Bülbül şiirini okudu tabi Ertuğrul Erkişi'nin yaptığı beste eşliğinde.

Daha sonra Mustafa Demirci Necid Çöllerinde isimli şiire yazdığı Ya Nebi isimli beste ile katıldı. Ona da kadife sesi ile herkesi mest eden Dursun Ali Erzincanlı eşlik etti.

Ben şahsen çok zevk aldım... Özellikle Serdar Tuncer'in o muhteşem yorumuyla okuduğu Çanakkale Şehitlerine şiiri çok hoşuma gitti.

Gelelim yazımızın başlığındaki belgesel kısmına programdan Akif'i anlatan bir bölümü sizlerle paylaşıyorum... Akif kısa ve öz olarak ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
Mehmet Akif mütevaziliğinden ödün vermemiş şunları yazmış,
Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince
Günler şu heyulayı da er geç silecektir
Rahmetle anılmak ebediyet budur amma
Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir?

Biz belki Mehmet Akif yılını layığıyla yaşayamadık ve onun değerini gençlerimize hakkıyla anlatamadık... Ama biz hep onu rahmetle ve büyük saygı ile anacağız...

Programın bir çok görüntüsü youtube da mevcut, yukardaki videonun bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada tüm görüntülere ulaşın.

Ömer Görür - 2 Ocak 2012