Eserleri, Biyografisi Mecdi Ramazanoğlu - Mecdi Ramazanoğlu Kimdir - Mecdi Ramazanoğlu Hayatı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Mecdi Ramazanoğlu

(Doğum: Adana, 1924, Ölüm: İstanbul, 6 Ocak 1981) İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi, cerrah, bilim insanı. Türk tıp tarihine adını yazdırmış değerli bir bilim insanıdır.
Eğitim ve Akademik Yaşamı İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamlamış ve daha sonra Galatasaray Lisesinden 1942-1943 öğretim yılında mezun olmuştur. Üniversite öğrenimini İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamladıktan sonra hocası Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan'ın liderliğinde bilimsel çalışma ve tedavilere devam etmiştir. Tıp eğitiminin bir kısmını Fransa'da böbrek nakli çalışmalarını inceleyerek tamamlamıştır. Yurda dönüşünde, Türkiye'de ilk böbrek naklini gerçekleştirmiştir.
Prof. Dr. Mecdi Ramazanoğlu Koşusu Türkiye Jokey Kulübü'nde asli üye sıfatıyla bulunmuştur. Türkiye Jokey Kulübü tarafından anısına Ramazanoğlu ailesi tarafından desteklenen ve her yıl kendi ismiyle anılan bir koşu düzenlenmektedir.
Kökeni Adana eşrafından olup, Oğuzlarin Üçoklar kolundan gelen Ramazanoğulları ailesinden gelmektedir. Aile seceresi incelendiğinde Ramazanoğlu Mahmud Sami olarak tanınan ünlü bir din bilginin akrabası olduğu görülür.
kaynak- vikipedia