'MEB Öğretmen Adaylarını Kandırıyor'

Ekrem Harbici uye.
'MEB Öğretmen Adaylarını Kandırıyor'

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, MEB’in sanki yeni atama yapmış gibi göstererek öğretmen adaylarını kandırdığını savundu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, bu ay yapılması planlanan öğretmen atamalarından 8 bin kadrolu öğretmenin atanacağını açıklandığını ve bu sayının çok yetersiz olduğunu belirterek, söz konusu atamalarda sadece sözleşmeli olan öğretmenlerin kadroya geçirileceğini kaydetti. Kılıç, MEB'in sanki yeni atama yapmış gibi göstererek öğretmen adaylarını kandırdığını savundu.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayı içinde 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapılacağının ilan edildiğini anımsattı. İlk bakışta 8 bin öğretmenin daha atanacağı ve toplam öğretmen sayısının 8 bin daha artacağının düşünülse de gerçeklerin bu yönde olmadığını ifade eden Kılıç, yapılması düşünülen atamaların ikinci yarıyıl başladıktan sonra yapılmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Eğitim öğretim yılının başından bu yana okullarda derslerin boş geçmesinin bakanlığın umurunda olmadığını savunan Kılıç, “Bakanlık, hem atamaları daha önce ve yeterli sayıda yapmayarak yaşanan sorunların daha da derinleşmesine izin vermekte, hem de sanki 8 bin işsiz öğretmeni daha istihdam edecekmiş gibi davranarak kamuoyunu ve 200 bin işsiz öğretmen adayını kandırmaktadır” iddiasında bulundu.

-2012'DE 400 BİN İŞSİZ ÖĞRETMEN OLACAK-

Yıl içinde yapılan atamaların yarısının sözleşmeli öğretmenlik şeklinde olduğunun dikkat çekici olduğunu kaydeden Kılıç, “Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması eğitimin sorunlarını çözmek bir yana, iş güvencesinden yoksun, düşük ücretlerle çalışma anlamına gelmektedir. Öğretmenlik mesleği düzenlilik ve süreklilik gerektirir. Sözleşmeli öğretmenlerin mevcut çalışma koşulları ile öğrencilere faydalı olabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle bütün öğretmenler kadrolu ve iş güvencesine sahip olarak çalıştırılmak zorundadır” dedi. Türkiye'nin önümüzdeki beş yıl içinde işsiz öğretmenler ordusu ile karşı karşıya kalacağını belirten Kılıç, Bugün elinde öğretmen diploması tezsiz lisans belgesi bulunan işsiz öğretmen sayısının 200 bini geçtiğini, her yıl ise 90 bin kişinin öğretmenlik için hazırlandığını kaydetti. 2012 yılında işsiz öğretmen adayı sayısının 400 bini geçeceğinin altını çizen Kılıç, “Öğretmen açığını kapatacak yeterli atamanın yapılmaması eğitimin niteliğini düşürürken aynı zamanda binlerce öğretmen adayını işsizliğe, umutsuzluğa ya da düşük ücretle, iş güvencesinden yoksun olarak çalışmaya itmektedir. Eğitim Sen, herkese kadrolu, iş güvenceli çalışma hakkının tanınmasını savunmaktadır. Yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz eğitimde ihtiyaç kadar, iş güvenceli ve kadrolu öğretmen istihdamı mücadelemizi, tüm güvencesiz eğitim emekçileri ve işsiz öğretmen adayları ile birlikte sürdürmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.