Matematik bir keşif midir, Yoksa bir icat mı?

SüKuN Harbi Aktif Üye
Keşfetmek ve icad etmek kelimelerinin öncelikle ne anlama geldiğini düşünmeliyiz. İcat etmek bir sistemi yoktan var etmek, bir sistem kurmak, yaratmaktan geçer. Fakat keşfetmek kelimesini olan bir şeyi bulmak anlamına gelmektedir. Şimdi bu anlamları karşılaştırdığımızda matematiğin keşfedildiğini düşünebiliriz. Fakat matematiğin keşfedilmiş olması için başka birilerinin matematiği biliyor olması hatta matematiğin doğanın içinde olması ve göreceli olmadığını düşünmek durumundayız.

Farzedelim ki dünya dışında yani uzayda da hayat var ve insanlara benzer yaratıklar var. Bu yaratıkların da matematiği keşfettiklerini düşünelim. Bana göre onların da makinalarını bilgisayarlarını çalıştırdığı ve bir temele oturttuğu bir sistem olmalıdır. Fakat bu sistem matematikle alakasız bir sistem de olabilir. Sayılar ve toplama çıkarma olmayabilir. Yada şu açıdan düşünelim. İnsanlığı daha en başlangıçtan sonra iki farklı dünyaya ayırsak acaba matematiği benzer olarak mı keşfederlerdi?

Bana kalırsa matematik bir icattır. İnsanoğlu işini kolaylaştırmak ve bazı problemlerini çözebilmek için kendine bir sistematik kurmuştur ve o sistematiğe olayları uydurmak ister. Aslında doğada olan olayları bir kalıba sokmaya çalışır. Buna göre bir kuram atar ortaya ve adını matematik koyar. Sayılar oluşturur işlemler yaratır. Şekiller çizer ve onlar üzerinde uğraşmaya başlar. O kadar güzel birşeyler icad ettiğini farkeder ki işin içine girdikçe yeni şeyler çıkar ve git gide daha karmaşık matematik formaları oluşturur. Esas amaç doğada olup biteni sayılara dökebilme ve hesap yapma isteğidir.

Matematiği ben harflerle çok benzer buluyorum. “Matematik, evrensel bir dildir.” Diye bir değim vardır. Bu insanoğlu farklı dilde konuşabilir ama sayıları aynıdır işlemleri aynıdır demek ister. Ama bu dünya üzerinde böyledir ki eğer varsa uzaylılarla iletişimimiz sayılar ve matematikle olması bana komik gelmektedir. İnsanoğlu nasıl harfler çizmiş dil bilgisini oluşturmuşsa matematikte buna parelel bir icattır.
Sonuç olarak matematik bize her ne kadar keşif zaten var olan bir kuram olarak gelse de biraz düşündüğümüzde matematik insanoğlunun var ettiği mükemmel işleyen bir icattır.