maskara nasıl sürülür

Moda bölümünde yer alan bu konu green_eyes tarafından paylaşıldı.

 1. green_eyes

  green_eyes Üye

  Rimel ya da diğer adıyla maskara...
  Göz güzelliğine noktayı koyan,
  makyajın önemli bir etabı ve tamamlayıcısı...
  Kolay görünse de göze maskara uygularken bilinmesi
  gerekenler var. Bakalım bunların ne kadarını doğru olarak biliyorsunuz. İşte muhteşem maskara için doğrular!  Maskara inanılmaz bir buluş ve her ne tür olursa olsun, tüm makyajların "olmazsa olmazı"! Makyaj uzmanlarının ortak fikri, başka hiçbir makyaj malzemesi uygulamadan tek seçim hakkınız olduğu durumlarda maskarayı seçmenizdir. Ancak işin büyüsüne kapılıp maskarayı fazla kaçırmak da çok sık yapılan bir hata.

  Ne yazık ki fazla maskara kullanmak, pul pul olması, akması riskini artıracağı gibi kirpiklerin sert ve biçimsiz durmasına da neden olabilir. Ayrıca, kirpiklerin taşıyabilecekleri ağırlık da fazla olmadığından, aşırı maskara sürüldüğünde kirpikler kırılabilir. Unutmayın: maskaradan ağırlaşmış kirpikler hiç bir zaman uzun, kalın ve güzel görünmez.

  Maskara uygulamadan önce kirpiğe kıvrım kazandıran aparatların kullanımı da birçok kadını cezbeder. Daha uzun, daha fark edilebilir kirpikler her kadının rüyasıdır. Bu aparatların kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken, kirpiklerin doğal görünmemesine neden olacak kadar sert bir açı değil daha hafif, doğal bir açının hedeflenmesidir. Kirpik kıvırma aparatlarının yanlış kullanımı kirpiklerin çekilip kırılmasına neden olabilir. Eğer bu aparatı mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, daima maskaradan önce uygulayın; yoksa kırık veya garip bir şekilde kıvrılmış kirpikleriniz olur. En iyi kirpik kıvırma aparatları, kirpiği korumak için bir tarafı süngerli olanlardır. Unutmayın, hafif ve eşit bir baskıyla kirpiklerinizi aparata sıkıştırıp birkaç saniye sonra aparatı açmalısınız
  Maskaranın iki ana türü vardır: "waterproof" yani suya dayanıklı
  ve "water-soluble" yani suda eriyen. İyi bir maskara dağılmamalı, pullara ayrılmamalı ve birikmemelidir. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa, bu kesinlikle maskaranın iyi olmadığının işaretidir! İyi
  bir maskaranın pahalı bir maskara olması da gerekmez. Kimi zaman ucuza alınmış bir maskaranın kolay kullanımı, performansı ve hatta kalitesi sizi şaşırtabilir.

  Suya dayanıklı maskaralar: Bu tür maskaralar temizlenirken size sorun çıkarabilir; temizlemek için göz çevresini daha sert bir şekilde çekiştirip silmek zorunda kalırsınız. Bu da cildin ve kirpik diplerinin tahriş olmasına ve kirpiklerin düşmesine neden olabilir. Havuza girerken hafif bir makyajınızın olmasını istemek veya düğünde göz yaşlarınızı tutamayıp ağladığınız zaman makyajınızın akmayacağından emin olmak elbette hakkınız. Bu nedenle suya dayanıklı maskaralar belli durumlarda kullanılmak şartıyla çok kullanışlıdır. Ancak bu tür maskarayı günlük olarak tercih etmemek, uzun dönemde yararınıza olacaktır.

  Bu arada suya dayanıklı olması tam olarak bu maskaraların dağılmayacağı anlamına da gelmez: cildinizin doğal yağı veya kullandığınız nemlendiricilerin içinde bulunabilecek yumuşatıcı ajanlar (emollients) bu tür maskaranın dağılmasına neden olabilir.

  Suda eriyen maskaralar: Bunlar da (tam tersi olması gerekirken) suyla kolay temizlenmezler. Ancak bu sorunun dışında günlük kullanım için uygundurlar.
  Maskara uygularken alt kirpiklerinizden başlayın. Maskarayı kirpiklerinize paralel tutarak kirpik diplerinden dışa doğru uygulayın. Bu tekniğin aynını üst kirpiklerde kirpik diplerinden yukarı doğru maskara sürerek uygulayın. Yanınızda veya çantanızda temiz bir rimel fırçası bulundurursanız rimel sürerken kirpiklerinizde oluşabilecek fazlalıkları kolayca temizleyebilir tel tel ayırabilirsiniz.

  Rimel sürerken göz kapaklarınıza bulaştırdığınız oluyor mu? Tamamen kuruyuncaya kadar sabredin. Sonra bir pamuk veya süngerle hafifçe silin. Çok daha kolay çıktığını fark edeceksiniz. Ama mutlaka bulaşmış lekenin tümünün iyice çıkmasına dikkat edin. Maskara kalıntıları sizi özensiz ve kirli gösterebilir  hatalar

  Mankenlik veya gösteri dünyasıyla ilgili bir mesleğiniz yoksa, mavi, mor, yeşil gibi renkli maskara kullanımından kaçının.

  Dağılan bir maskara kullanmayın. Bunu kontrol etmek çok zordur. Deneyerek veya tavsiye alarak dağılmayan bir maskara edinin.

  Suya dayanıklı maskaraları günlük olarak kullanmayın. Zor çıkar ve kirpiklerinize zarar verebilirler.

  Alt kirpiklerinize maskara uygulamayı unutmayın.

  Maskarayı bol kullanmayın: fazla maskara çirkin görünür