Mantarcılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Meslekler bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Mantarcılık Bölümü Hakkında Bilgiler - Mantarcılık Bölümü Nedir ?

  Mantarcılık programının amacı, önemli bir besin kaynağı olan mantarın, bilimsel olarak üretimini yapacak elemanlar yetiştirmektir. Mantar teknikerleri, resmi ve özel mantar üretim merkezlerinde görev alabilirler.

  Programın Amacı:
  Mantarcılık programının amacı, önemli bir besin kaynağı olan mantarın bilimsel olarak üretimini yapacak elemanlar yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mantarcılık alanında biyoloji ve özellikle botanik alanı ile ilgili temel derslerden başka mantarın özellikleri ve mantar üretimine elverişli ortamlar ve mantarın pazarlanması ile ilgili dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler:
  Mantarcılık programına girmek isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan ve bitki üretme faaliyetlerinde hoşlanmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mantarcılık programını bitirenler "Mantar Teknikeri" ünvanı almaya hak kazanırlar. Mantar teknikeri çeşitli mantar türlerinin en verimli şekilde yetiştirileceği alanları belirler; mantarın üretimini, çeşitli aşamalarında denetler ve en sağlıklı ve verimli ürünün elde edilmesini sağlar. Mantar teknikerleri ziraat mühendisleri ile birlikte çalışır.

  Çalışma Alanları: Mantar teknikerleri resmi veya özel mantar üretim merkezlerinde görev alabilirler.

  Mantarcılık Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri


  1. KIRIKKALE - KIRIKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
  2. KOCAELİ - ARSLANBEY MESLEK YÜKSEKOKULU
  3. CUMHURİYET - ZARA AHMET ÇUHADAROĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
  4. NİĞDE - AKSARAY MESLEK YÜKSEKOKULU
  5. MUĞLA - ULA ALİ KOÇMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  6. MERSİN - SİLİFKE MESLEK YÜKSEKOKULU
  7. EGE - BERGAMA MESLEK YÜKSEKOKULU