'Mandaca' konuşan çete

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu _MeçHuL_ tarafından paylaşıldı.

 1. _MeçHuL_

  _MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]

  'Mandaca' konuşan çete

  'Mandaca' konuşan hırsızlık çetesinin lüks villa ve araçları ortaya çıktı

  Konya'da 17 kişilik hırsızlık şebekesi çaldıklarını satarak 3 lüks villa, 1'i zırhlı 5 araç satın almış. Akraba olan hırsızlık şebekesi, polis takibine takılmamak için kendi aralarında 'mandaca' adı verilen şifreli bir de dil oluşturmuş. Tokalarla kapıları açan çete üyesi genç kızlar, erkeklerin yardımıyla evdeki değerli eşyaları zırhlı araçlarla taşımış. Polisin evlere yaptıkları baskınlarda, 3 tabanca 2 pompalı tüfek ele geçirildi.
  Konya Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Bürosu ekiplerinin yaklaşık 3 aydır takip ettikleri hırsızlık şebekesine yönelik düzenledikleri operasyonda ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Polis tarafından gözaltına alınan 10'u kadın 3'ü çocuk 17 kişilik çete üyelerinin farklı yöntemlerle hırsızlık yaptıkları öğrenildi. Lüks içerisinde yaşayan çete üyeleri, saat 13.00 ile 17.00 arasında çalışıyor. Keşif yaptıkları apartmanın zillerine basan hırsızlık şebekesinin bayan üyeleri, kendilerini temizlikçi olarak tanıtıyor. Girdikleri evlerde hırsızlık yapan kadınlar, binalardaki boş dairelerin kapısını ise tokalarla açıyor. Evin içerisine girdikten sonra çetenin erkek üyelerini çağıran kadınlar, değerli eşyaları zırhlı araçlarla taşıyor.
  Aynı yöntemlerle onlarca evi soyan çeteyi ihbar üzerine polis takibe aldı. Yaklaşık 3 ay süren teknik takibin ardından polis, 'pala' isimli operasyon başlattı. Operasyon kapsamında çete lideri H.E. (40), liderin ailesi ve akrabaları merkez Meram ilçesinde 3 ayrı lüks villada yakalandı. Evlerde yapılan aramada, 3 adet tabanca, 2 adet pompalı tüfek, 42 mermi, 6,5 gram esrar, 6 bin TL para ele geçirildi. Hırsızlık şebekesinin çaldıkları eşyaları satarak 400 bin TL değerinde 3 lüks villa, 1'i zırhlı 5 araç satın aldığı ortaya çıktı. Teknik takibe takılmamak ve hırsızlıkla ilgili niyetlerini belli etmemek için 'mandaca' adı verilen şifreli bir dil oluşturdukları belirlenen çete üyelerinin emniyette gözaltına altında tutuldukları sırada da kendi aralarında bu dille konuştukları öğrenildi.
  Sorguları tamamlanan şahıslar, sağlık kontrolü için Konya Numune Hastanesi'ne getirildi. Kadınlardan birinin kucağında bebeği ile gelmesi dikkat çekti. Sağlık kontrolü sırasında bir kadın sinir krizi geçirdi. Gözaltına alınan 17 kişi, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, evden hırsızlık yapmak, konut dokunulmazlığını ihlal, mala zarar verme, suç eşyası satın almakla suçlanıyor. Sağlık kontrolleri tamamlanan şüpheliler Konya Adliyesi'ne sevk edildi.