Londra 2012 sırıkla atlama Doodle oldu

Gündem bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Londra 2012 sırıkla atlama
  [​IMG]
  Elemeleri bugün başlayacak kadınlar sırıklama oyunları ve 8 Ağustos ve 10 Ağustos günleri oynanacak erkekler sırıkla atlama oyunları münasebetiyle Google bir Doodle yayınladı. Ülkemizi malesef bu alanda temsil edilemiyor.

  Bu yılki oyunlarda her hangi bir rekor beklenmiyor. Ancak sizlere bu dalda oynanan oyunlarla ilgili kısa bir bilgi vermek isteriz.

  Sırıkla atlamada dünyanın gelmiş geçmiş en önemli ismi Ukrayna'nın efsanevi atleti Sergey Bubka.Sergey Bubka, 31 Temmuz 1994 tarihinde İtalya'da yapılan şampiyona da sırıkla tam 6 metre 14 santim yüksekliğe çıktı.O şampiyona da resmen uçan Bubka, dünya rekoru kırdı.

  1994 yılında Sergey Bubka'nın kırdığı bu olağanüstü rekora 18 yıldır kimse yaklaşamadı.
  Erkekler sırıkla atlamada olimpiyat rekoru Steven Hooker'in elinde bulunuyor.2008 Pekin Olimpiyatlarında 5 metre 96 santim yüksekliğe çıkan Steven Hooker, olimpiyat rekorunu eline geçirdi.
  Londra 2012 sırıkla atlama erkekler eleme eşleşmeleri 8 Ağustos'ta yapılacak.10 Ağustos'ta düzenlenecek final ile madalyalar sahiplerini bulacak.

  KADINLARDA SIRIKLA YÜKSEK ATLAMA
  Olimpiyatlarda kadınlar sırıkla yüksek atlama müsabakalarının elemeleri 4 Ağustos'ta başlayacak.6 Ağustos'ta yapılacak final ile madalyalar dağıtalacak.

  Kadınlar arasında dünya ve olimpiyat rekortmeni Rus sporcu Elena Isinbaeva.Elena Isinbaeva, 5 metre 06 santimlik atlayışı ile dünya rekoru kırdı.Uçan Rus kadın olarak bilinen Elena Isinbaeva, 5 metre 05 santim ile de olimpiyat rekorunu elinde bulunduruyor.