Londra 2012 hokey maçları

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Londra 2012 hokey oyunları
  [​IMG]
  İngiltere'nin başkenti Londra'da devam eden olimpiyat oyunlarında dün yapılan bayan hokey takımı maçları aşağıdaki sonuçlarla bitti. Bildiğiniz üzere hokey ilk kez bu olimpiyatlarda, olimpik spor olma ünvanını elde etti.

  Bayanlar A Grubu
  Hollanda 3-2 Japonya
  Belçika 0-0 Çin
  Büyük Britanya 5-3 Güney Kore

  Bayanlar B Grubu
  Güney Afrika 1-4 Yeni Zelenda
  Arjantin 0-1 Birleşik Devletler
  Almaya 1-3 Avustralya

  Bugünün programı ise erkek takımlarının maçları ile devam edecek...

  Erkekler A Grubu
  10:30 İspanya - Avustralya
  18:00 Güney Afrika - Büyük Britanya
  21:00 Pakistan - Arjantin

  Erkekler B Grubu
  12:45 Belçika - Hollanda
  15:45 Yeni Zelanda - Hindistan
  23:15 Güney Kore - Almanya

  Hokey nedir?
  2012 Londra oyunlarında ilk kez olimpik sporlar arasına alınan oyun, iki takım arasında bir ucu kıvrık sopalarla oynanan bir top oyunudur.

  Çim alanda çim hokeyi, buz üzerinde buz hokeyi, pist üzerinde yol hokeyi ve havuz içerisinde sualtı hokeyi olmak üzere dört değişik türü vardır. Oyunda bir ucu kıvrık bir sopanın , her dört hokey türünün ortak özelliğini oluşturur. Oyunun genel amacı, sopaları ustaca kullanarak topun (ya da diskin) rakip kaleye sokulması olarak özetlenebilir. Dört hokey türü, üzerinde oyunun oynandığı alanın özelliğine ve bu alan üzerinde oyuncuların ayakla, buz pateni, tekerlekli patenle ya da paletle oynamalarına göre birbirinden ayrılır.

  Hokey türleri, tarihlerine ve uygulandıkları ülkelere göre birbirlerinden ayrılırlar. Örneğin çim hokeyi Hindistan ve Pakistan'ın ulusal sporlarıdır; buz hokeyi, Avrupa ve Amerika'nın dağlık kuzey yörelerinde yaygındır. Tekerlekli patenler üzerinde oynanan hokey ise İber Yarımadası ile İtalya'da oynanır.