Londra 2012 atlama oyunları

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Londra 2012 atlama oyunları ile devam ediyorr
  [​IMG]
  Bugün Türkiye saati ile 21.00 da Dalış - Bayanlar Senkronize 3 m Tramplen ile başlayacak. 8 yarışmacı katılmaya hak kazandı. İşte o sporcular ve ülkeleri. Bildiğiniz üzere senkronize dalışlar çift sporcu ile yapılıyor.

  1- CAGNOTTO Tania / DALLAPE' Francesca (İtalya)
  2- STRATTON Sharleen / SMITH Anabelle (Avustralya)
  3- HE Zi / WU Minxia (Çin)
  4- BLAGG Alicia / GALLANTREE Rebecca (Britanya)
  5- BRYANT Kelci / JOHNSTON Abigail (ABD)
  6- ABEL Jennifer / HEYMANS Emilie (Kanada)
  7- CHEONG Jun Hoong / PAMG Pandelela Rinong (Malezya)
  8- FEDOROVA Olena / PYSMENSKA Anna (Ukrayna)

  Senkronize dalma nedir ?
  Senkronize dalma bir olimpik spor dalıdır. 2000'deki Sidney Olimpiyat Oyunları'nda Olimpiyat Oyunları'na katılmıştır. Dalma, iki sporcunun birbirinin aynısı dalmayı sergilemeye çalışır. Örneğin bir sporcu pike pozisyonunda ileri dalmayı yaparken diğeri aynı hareketin tıpkısını ya da pike pozisyonunda içeri doğru hareketi yapabilir (aynada tam karşılığı olarak görünecek şekilde). Performans toplamda 9 hakemi içeren üç ayrı masadan oluşmaktadır. Bir masa (2 hakem) her bir sporcu için ve bir masa (5 hakem) sporcuların senkronizasyonunu inceler. Böyle bir hakem heyetinin bulunmasının amacı, her iki sporcunun da kendi dalmalarında birebir hata yaptığı durumda senkronizasyon hakemlerinde yüksek puan alabileceğini göstermektedir.

  Kurallar ve statü
  Olimpiyat Oyunları'nda erkeklerde ve bayanlarda 10m platform ve tramplen kulvarları bulunmaktadır. Havuz derinliği en az 5 metre olmalıdır. Az ya da çok sıçrayış imkânı veren tramplen esnek olmalıdır ve 4.8 metre boy ve yarım metre genişliğinde, kaygan olmayan zemine sahip olmalıdır. Platform yine kaygan zemine sahip olmayacak şekilde en az 6 metre boyunda, 3 metre genişliğinde olmalıdır.