Liseye ön kayıt nasıl yapılır?

deep Harbi Aktif Üye
Liseye ön kayıt nasıl yapılır, Lise kayıtları, liselere online kayıt

SBS 2011 Lise Kayıtları E-Kayıt ile yapılıyor.

2011-2012 eğitim-öğretim yılında sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacak.

Bu uygulama ile ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi, okul kayıt bölgesinin ve öğrenci kontejan tespitlerinin daha sağlıklı yapılması, veli ve öğrencilerin kendi semtlerindeki okulları sahiplenmesi, ulaşımda zaman tasarrufunun sağlanması, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere daha fazla zaman ayrılabilmesinin amaçlanıyor.

Öğrenciler, velilerinin ikamet adreslerine en yakın genel liselere, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik eğitim merkezlerine yerleştirilecek.

İl-ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri, veli ve öğrenciler MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ”e-kayıt modülü” üzerinden bilgi giriş işlemlerini, kayıt-kabul şartlarını, program-alan tanıtımlarını takip edebilecek.

Kontenjan belirlemesi yapılırken, sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40′ı aşmayacak şekilde planlanacak.

Öğrenci aday kayıtları, genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 1-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Aday kaydı yapılırken, okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik, diploma notları ve adres bilgilerini e-okul sisteminden TC Kimlik Numarası ve ilköğretim öğrenci numarası ile girerek sorgulayıp, kontrol edecek.

Online işlemler için tıklayın