Linux de Açılış Yöneticisini Geri Yüklemek

Linux bölümünde yer alan bu konu ivan tarafından paylaşıldı.

 1. ivan

  ivan Üye

  Winows yeniden kurmak durumunda kalmışsınızıdır. Windows kurduğunuzda ise açılış yöneticiniz geri gelmez ve sadece Windows açılır. Fakat siz açılış yöneticinizi geri alabilirsiniz...
  Genelde hepimizin başına gelmiştir. Önce Windows kurulmuştur ve sonra da favori GNU/Linux dağıtımınız. Windows yaşanan sorunlardan dolayı Windows yeniden kurmak durumunda kalmışızdır. Bunu yapınca da artık sadece Windows açılır.

  Bu kurulum ile GNU/Linux dağıtımınız silinmemiştir, sadece açılış yöneticiniz, Windows açılış yöneticisi tarafından silinmiştir.

  Açılış yöneticinizi geri alabilirsiniz. Aşağıda anlatılan işlemleri uygularsanız eskisi gibi sisteminizi kullanabilirsiniz.

  Yaygın olarak kullanılan iki açılış yöneticisi LILO - LInux LOader ve GRUB - GRand Unified Bootloader'dur.

  Şimdi bu iki açılış yöneticisinin nasıl geri alanacağını görelim:

  Öncelikle bilgisayarın sabit diskini nasıl bölümlediğimizi belirlemiz gerekli. Bu şekilde GRUB veya LILO işletim sistemlerini ve MBR - Master Boot Record - Ana Açılış Kaydı nerede olduğunu gösterebiliriz

  İlk olarak favori dağıtımımızın kurulum CD veya DVD sürücümüze yerleştirip, BIOS üzerinden açılış sırasını değiştirelim. Burada açılış sırasında kullanılacak donanım olarak CD-ROM veya DVD-ROM sürücümüzü seçiyoruz.

  Açılış sırasında sizden bir seçenek girmeniz istenecektir. burada seçenek olarak

  boot: linux rescue

  yazıp enter basınız.

  Sonraki aşamada ise kurtarılacak olan bölümü belirtmeniz gereklidir. Burada sizin bilmeniz gereken disk bölümleme yaparken dağıtımın kurulu olduğu bölümü vermeniz gereklidir.

  Kurtarma konsolu dağıtımın bulunduğu bölümü /mnt/sysimage altına bağlar ve sonrada komut satırına sizi taşıyacaktır. Artık açılış yöneticisini yükleyebilmeniz için gereken son adım yazma ve okuma yetkilerinin root olarak alınmasıdır. bunun için de şu komutu veriniz:

  chroot /mnt/sysimage

  Artık sisteminiz üzerinde gerekli olan işlemleri yapabilirsiniz.

  LILO

  Eğer windows kurulmuş olduğu bölümün üzerine kurulmuş ise bu durumda komut satırında iken şu komutu vermeniz yeterli olur.

  /sbin/lilo

  Eğer yeni bir kurulum yaptıysanız bu durumda şu komutu kullanarak diskinize ait olan bölümleme bilgisine gerek duyarsınız. Bunu elde etmek için de rootolarak şu komutun verilmesi gereklidir:

  fdisk -l

  bu komutun çıktısı aşağıdakine benzer olacaktır. (Görülen değerler kendi bilgisayarımdaki değerlerdir.)

  linux:/home/kandalf # fdisk -l

  Aygıt
  Açılış
  Başlangıç
  Bitiş
  BlokSayısı
  KML
  Sistem

  /dev/hda1

  1
  1305
  10482381
  7
  HPFS/NTFS

  /dev/hda2 *
  1306
  2610
  10482412+
  f
  Win95 Ext'd (LBA)

  /dev/hda3
  2611
  2739
  1036192+
  82
  Linux takas

  /dev/hda4
  2740
  4864
  17069062
  83
  Linux

  /dev/hda5
  1306
  2610
  10482381
  b
  Win95 FAT32  Son adım olarak LILO ayar dosyasının düzenlenmesi ile Windows tanıtılmış olacaktır. Bunun için de etc/lilo.conf dosyasını düzenlemek ve aşağıdaki satırları eklemek yeterli olacaktır.

  other=/dev/hdax/ label=windows

  Burada /dev/hdax yer alan x yerine sizin windows kurduğunuz bölümün numarasını yazmanız yeterli olacaktır.Dosyanızı kayıt edip, sonradan komut satırından yine /sbin/lilo yazarak LILO ayarlarınızın düzenlenmesini sağlayınız.

  GRUB

  GRUB kurulumu için ise MBR kayıt edilmesi için şu komutu vermek yeterli olacaktır.

  grub-install /dev/hda

  Bu işlem yapıldığında GRUB ana açılış kaydına yazılmış olacaktır. Ancak LILO olduğu gibi Windows girdisinin eklenmesi gereklidir. LILO anlattığımız gibi benzer biçimde /etc/grub.conf dosyasını açıp düzenlemek gerekcektir. Bu işlemi yaparken yukarıda anlattığımız komutu fdisk -l kullanmanız yeterli olacaktır.

  Eklemeniz gereken satır ise Windows bulunduğu bölüm olduğuna göre şuna benzer bir girdiyi yazmanız ve kayıt etmeniz yeterli olacaktır.

  title Windows
  rootverify (hd0,0)
  chainloader +1

  Dosyanızı kayıt ettikten sonra sisteminizi yeniden başlattığınızda açılış seçenekleri arasında Windows yer alacaktır.

  Önemli Not: SATA sabit diskler için /dev/hda değil /dev/sda olarak komutu vermeniz gereklidir.

   
 2. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  hdd de nbile frak yaratıo yha