Linux de Açılış Disketi Oluşturmak

Linux bölümünde yer alan bu konu ivan tarafından paylaşıldı.

 1. ivan

  ivan Üye

  Açılış disketi oluşturmak, bir sistemin açılmaması veya benzeri bir acil durumda erişilebilmesi için gerekli bir araçtır. Bu disketi ile sistemi açabilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Dağıtımların Kurtarma CD ile benzer özelliklere sahip olmasa da işinizi görecektir.
  Açılış disketi oluşturmak için iki seçeneğiniz vardır. Birincisi sisteminizin yönetim araçlarının yer aldığı Control Panel veya Denetim Masası benzeri grafik arabirime sahip araçları, ikincisi de konsol'dur.

  Burada ben ikinci yöntemi yani konsol üzerinden komutları kullanarak yapılacak işlemleri anlatacağım.

  Sırası ile yapacağınız işlemler:

  1-Sistemi açıp ve root olarak giriş yapınız.

  2-Grafik arabirimde iseniz bir konsol oturumu açıp aşağıdaki komutu veriniz. Grafik arabim kullanmıyorsanız doğrudan durumda aşağıdaki komutu veriniz:

  ls /lib/modules

  Bu komut size kullandığınız çekirdeklerin listesini verecektir. Eğer tek bir çekirdek kullanıyorsanız uname -r komuta size kullandığınız çekirdeğin numarasını verir.

  3-Boş bir disket alıp üzerine çekirdek numarasını yazarak açılış disketi olarak etiketleyinizi. Eğer birden fazla çekirdek kullanıyorsanız, örneğin 2.4.x ve 2.6.x birlikte kullanılması gibi, bu durumda her bir çekirdek için bir tane hazırlamanız uygun olur.

  4-Açılış disketini oluşturmak için şu komutu verip dosyaları diskete kopyalayalım:

  mkbootdisk --device /dev/fd0 x.x.x-x (Burada x.x.x-x çekirdek numarasıdır.)

  Diskete yazılma işlemi bittiğinde açılış disketiniz hazırlanmış olacaktır.

  Bazı dağıtımlarda ise mkbootdisk dahil edilmemiş olabilir. Bu durumda ise konsoldan kullanılan çekirdeği yukarıda anlatıldığı gibi öğrendikten sonra dağıtımımızın ilk CD kullarak da bir açılış disketi oluşturabiliriz.

  1-CD-ROM sürücümüze dağıtımın birinci CD yerleştirelim.

  2-Boş bir disketi yukarıda anlatıldığı gibi etiketleyerek disket sürücüsüne yerleştirip bağlayalım.

  3-Aşağıdaki komutu verip açılış disketimizi oluşturalım:

  dd if=/mnt/cdrom/images/cdrom.img of=/dev/fd0

  Artık açılış disketimiz herhangi bir acil durumda kullanılmak üzere hazır. İşlmeleri bitirdiğinizde açılış disketinizi disket sürücünüze yerleştirip sistemi disketten açarak deneyiniz. İşlemler doğru yapılmışsa sisteminiz açılacaktır

  saygılarımla

   
 2. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  O Kadr Zor Mu Bu Yha