Limon ve Portakal suyunun faydaları

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Limon ve Portakal suyunun yararları nelerdir?
  portakal suyu.jpg
  Böbrek taşları, idrarın taş oluşturan tuzlar ile aşırı doygun hale gelmesi ve bu idrarın içinde taş oluşumunu önleyen maddelerin yeterli miktarda bulunmaması sonucu oluşuyor.

  Ağrı, idrarda kan, idrar yolu iltihapları, ateş, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Aile Hastanesi Bahçelievler Üroloji Uzmanı Dr. Tansu Güdelci, erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülen böbrek taşının oluşumunun en önemli nedenlerinin başında yanlış beslenme ve yetersiz sıvı alımının geldiğini belirtiyor. Güdelci, sıvı alımı ve akabinde artan idrarın taş oluşma sıklığını azalttığını ifade ediyor. 'Limon ve portakal suyu, içeriğinde bulunan sitrik asit nedeniyle taş oluşma riskini büyük ölçüde düşürür' diyen Güdelci, protein içerikli gıdalar ve tuzlu yiyeceklerin ise taş oluşumunu artırdığını söylüyor.

  İlaçlar da böbrek taşı oluşumuna etki eden diğer bir faktör. Üroloji Uzmanı Dr. Tansu Güdelci' ye göre hipertansiyon tedavisinde kullanılan ve kalsiyum ve sodyum içeren bazı ilaçlar taş oluşumunu artırıyor. İdrar söktürücü ilaçlar ise bazı durumlarda taş oluşma riskini artırabilirken bazı durumlarda da azaltabiliyor.