Kuşların Şarkısı Kitap Özeti

Kitap Özetleri bölümünde yer alan bu konu SaMeT46 tarafından paylaşıldı.

 1. SaMeT46

  SaMeT46 Moderatör

  Sebastian Faulks / İngiliz Edebiyatı / Roman / Epsilon Yayınları

  Birinci Dünya Savaşı da, bütün savaşlar gibi çok acımasız ve yıkıcı olmanın ötesinde insan mantığına ve doğasına aykırıydı. Ne için savaştıklarını hiç anlayamayan insancıklar, dehşet içinde dövüştüler, yaralanıp sakat kaldılar, öldüler veya değişip bozuldular ve bir daha asla eski benliklerini bulamadılar. Yıllarca siperlerde sürüklenirken, ruhlarındaki tüm renkler uçup gitti, ancak insan olmak öyle bir şeydi ki, hayat bazen sadece bir kanaryanın cıvıltısından ve korkuyla atan yüreğinden ibaret olabiliyordu…

  Öksüz ve yetim Stephen Wraysford 1910 yılında, yirmi yaşındayken, İngiltere’den bir iş geçzisi için Fransa’ya gider ve imkansız bir aşka yenik düşer. Daha sonra yaşananlar onu Fransa’da kalmaya ve hayatını tümüyle değiştirmeye itecek. Birinci Dünya Savaşı başladığında, kendini, yüreğinde Isabelle’in aşkının büyüsüyle cephede, siperlerin gerçeküstü dünyasında bulacaktır.
  Kuşların Şarkısı aşkı ve savaşı, Silahlara Veda kadar trajik ve İngiliz Hasta kadar erotik anlatmanın yanında, Birinci Dünya Savaşı ile zamanımız arasındaki hayal edilmesi zor uçuruma da göz atıyor.
  “Kuşların Şarkısı, son kırk yılın en iyi romanlarından biri.”
  -Brian Masters, Mail on Sunday-
  “İddialı, çarpıcı, dokunaklı, insanın uykusunu kaçıran bir kitap. Kuşların Şarkısı sadece iyi değil, müthiş bir roman.”
  -Simon Schama, New Yorker-
  (Arka Kapak)
  On dört yıl gazetecilik yapan yazar 1991 yılından beri sadece roman yazıyor. Yazara, 1995 yılında İngiliz Kitap Ödülü - yılın en iyi yazarı ünvanını kazandıran Kuşların Şarkısı, yüzyılın en iyi kitapları listesine alındı. Öksüz ve yetim Stephen Wraysford 1910 yılında, yirmi yaşındayken, İngiltere’den bir iş gezisi için Fransa’ya gider ve imkansız bir aşka yenik düşer. Daha sonra yaşananlar onu Fransa’ da kalmaya ve hayatını tümüyle değiştirmeye itecek. Birinci dünya savaşı başladığında, kendini, yüreğinde Isabelle’ in aşkının büyüsüyle cephede, siperlerin gerçeküstü dünyasında bulacaktır.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 13 Haziran 2010