Kurtlar Vadisi'nde 'Savaş suçu' krizi

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu _MeçHuL_ tarafından paylaşıldı.

 1. _MeçHuL_

  _MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]

  İsraİl Savunma Bakanı ve İşçi Partisi Lideri Ehud Barak'ın gelecek haftaki Ankara ziyaretiyle olumlu gelişmelerin beklendiği, Ankara-Tel Aviv hattında yine bir dizi sıkıntısı yaşanıyor.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos çıkışıyla buz kesen ve ardından Türkiye'nin Anadolu Kartalı tatbikatından İsrail'i dışlaması ile TRT'de yayınlanan 'Ayrılık' isimli dizi nedeniyle tansiyonun yükseldiği iki ülke ilişkilerinde bu sefer de 'Kurtlar Vadisi' gerginliği çıktı. Dizide, İsrail'in istihbarat örgütü MOSSAD'a yönelik çizilen olumsuz tablodan şikayetçi olan İsrail tarafı, dizinin bir bölümünde yer alan, 'MOSSAD ajanlarının bir Türk gencini kaçırarak öldürülmesi' sahnesine öfkelendi. Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, dün İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İsrail Dışişleri Bakan yardımcısı Danny Ayalon, Çelikkol'a diziden duydukları rahatsızlığı ve üzüntüyü iletti.


  MOSSADLI SAHNE
  'Kurtlar Vadisi Pusu' dizisinde İsrail'in tepkisini çeken olay şöyle gelişti: Polat Alemdar, Memati'nin oğlunu kurtarmak için İsrail Büyükelçiliği'ne ait bir konuta baskın yapıyordu. Polat'ın, çocuğu esir alan kişiyi başından vurduğu sırada ekranlara gelen görüntü ise İsrail'in tepkisine yol açtı. Polat'ın vurduğu kişinin başından sıçrayan kan duvardaki Davut Yıldızı'na sıçradı. İsrail'in asıl tepkisini çeken olay ise Polat ile İsrail hesabına çalışan bir kişi arasında geçen şu diyalog oldu:

  l Burası yabancı bir ülke toprağı. Savaş suçu işliyorsunuz. Polat: Hep siz mi savaş suçu işleyeceksiniz?