Kozmetik Ürünlerindeki Gizli Risk

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Yasaklı maddeleri içeren kozmetik ürünleri sağlığı tehdit ediyor.
  Bileşiminde, yasaklanan maddelerin kullanıldığı kozmetik ürünlerinin sağlığa zarar verebildiği belirtildi.
  Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kozmetik ürünlerin, günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tuttuğunu belirtti.
  Çok sayıda kişinin, her gün özellikle parfüm, deodorant, tıraş losyonu gibi kozmetik ürünleri kullandığını ifade eden Yorulmaz, “Kozmetik ürünlerin içinde, amaca göre çok çeşitli ham madde ve katkı maddeleri bulunur. Bunlara yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, boya maddeleri, koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, koyulaştırıcı ve emülsiyonlayıcı maddeler örnek verilebilir” dedi.
  ‘Taklitlerinden Sakının..!’
  Özellikle kaliteli kozmetik ürünlerin taklitlerinde, yasaklanan bazı maddelerin kullanımının söz konusu olabildiğini kaydeden Yorulmaz, bu ürünlerin sağlığa zarar verdiğini söyledi.
  Bu tür zararların, söz konusu ürünün kullanımından hemen ardından ya da yıllar sonra ortaya çıkabildiğini belirten Yorulmaz, şunları kaydetti:
  “Cilde sürülen krem, saç boyası, sprey, ruj, pudra, rimel, fondöten, saç ve vücut şampuanı, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünlerinin içindeki maddeler, hem ciltten emilerek hem de solunum yoluyla vücuda girerek sağlığımızı etkileyebilir. Kozmetik üretiminde, izin verilen maddeler, belirtildiği miktarda ve önerildiği gibi kullanılırsa, sağlık için herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bu şartların sağlanmaması durumunda ise kozmetik ürünler sağlığımıza zarar verebilmektedir.”
  Kuaför ve Berberler de Tehdit Altında
  Sağlıkla ilgili risklerin, sadece söz konusu kozmetik ürünlerini kullananlarda değil, bu ürünlerle çalışan kuaför ve berberlerde de ortaya çıkabildiğini belirtti.
  Yorulmaz, “Hemen her alanda, organik ürünler üretmeye yönelen gelişmiş ülkeler, tamamen doğal maddelerin kullanıldığı kozmetik ürünler üretmeye başladı” dedi.
  Kozmetik Ürünleri Nasıl Seçilmeli?
  Yorulmaz, kozmetik ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları, şöyle açıkladı:
  “Kalitesiz, ucuz, içinde ne olduğu belli olmayan, markası bilinmeyen ve taklit ürünlerden kaçınılmalıdır. Çok fazla miktarda ya da çeşitte kozmetik kullanımı yanlıştır. Cilt özelliklerine uygun kozmetikler kullanılmalıdır. Ürünlerin kullanımıyla ilgili öneriler dikkatle okunmalı. Bir kozmetik ürününde renk, koku, kıvam değişikliği gibi durumlar meydana gelmişse o ürün kullanılmamalıdır.”
  “Maskara En Çok Üç Ay Kullanılmalı”
  Bazı kozmetik ürünlerin kullanımı ile ilgili bilgi veren Yorulmaz, maskaranın en çok üç ay kullanılabildiğini belirterek, kuruyan maskaraların sulandırılarak ya da içine başka bir madde koyarak kullanımının yanlış olduğunu vurguladı.
  Makyaj Pamukları Sadece Bir Kez Kullanılmalı
  Rujların iki yıldan fazla kullanılmaması gerektiğini de belirten Yorulmaz, “Makyaj pamukları ise her makyaj için sadece bir kez kullanılıp atılmalardır. Özellikle göz çevresi için üretilmiş olanların dışındaki kozmetikler, göz ve göz çevresi için kullanılmamalıdır. Toz ve katı kozmetik ürünler iki yıldan fazla kullanılmamalıdır. Su bazlı fondötenler 1, yağ bazlı olanlar 1,5 yıldan fazla kullanılmamalıdır” dedi. Kozmetik ürünlerin başka bir kişiyle ortak kullanımının da yanlış olduğunu kaydeden Yorulmaz, kullanıldıktan sonra ürünlerin kapaklarının kapatılması gerektiğini ifade etti. Makyaj Sonrası Ellerinizi Yıkayın
  Yorulmaz, makyaj öncesi ve sonrası ellerin su ve sabunla çok iyi temizlenmesi gerektiğine de dikkati çekti.