Kötü ahlaktan kurtulmak

İslamiyet bölümünde yer alan bu konu BERKİTO tarafından paylaşıldı.

 1. BERKİTO

  BERKİTO Üye

  Kötü ahlaktan kurtulmak
  ________________________________________
  İnsana dünyada ve ahirette zarar veren her şey, kötü ahlaktan meydana gelmektedir.Yani, zararların, kötülüklerin başı, kötü huylu olmaktır.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  *Allahü teala indinde günahların en büyüğü,kötü huylu olmaktır.
  *Sıcak su buzu erittiği gibi,iyi huylu olmak,insanın günahlarını eritir, yok eder.Sirke balı bozduğu, yenilmez hale soktuğu gibi,kötü huylu olmak, insanın ibadetlerini bozar, yok eder.
  Haramlardan (şüphelerden ) ve günahlardan sakınmaya takva denir.Takva, ibadetlerin en kıymetlisidir.Çünkü; bir şeyi süslemek için önce pislikleri ve kötülükleri yok etmek lazımdır.Bunun için, günahlardan temizlenmedikçe, taat ve ibadetlerin faydası olmaz.Hiç birine sevap verilmez.Kötülüklerin en kötüsü ise küfrdür, yani kafir olmaktır.Kafirin hiçbir iyiliği, hayratı, hasenatı, ahirette faydası olmaz.Kafir olarak ölen Cennete hiç giremez.İmanı olmayanın hiçbir iyiliğine sevap verilmez.
  Bütün iyiliklerin temeli haramlardan sakınmaktır.Her şeyden önce, buna çalışmak lazımdır.Dünyada rahata ve huzura kavuşmak, kardeşçe yaşayabilmek, ahirette de sonsuz azaptan kurtulmak, sonsuz nimetlere ve saadetlere kavuşmak, ancak takva ile nasip olur.  “Kötülüklerin en kötüsü ise küfrdür” Şu zamanda herkezin ağzına bulaşmış herkezin dilinde olan bu kötü şeyin büyük günah olduğunu biliyormuydunuz yada farkındamıydınız.Bu küfürlerin büyüklüğüne göre dahada kötü bir günaha giriyorsunuz.küçük gördüğünüz bir küfrün bile günahı büyüktür ve her şeyin hesabı verilecektir.LÜTFEN BUNDAN SONRA NEFSİNİZE UYMAYIN VE AĞZINIZDAKİ TÜM KÜFÜRLERİ ATIN. BUNDAN SONRASI SİZE KALMIŞ BİLDİĞİNİZ HALDE KÖTÜ OLAN BİRŞEYİ YAPMAYIN