Kolezyum hakkında bilgi

Dünya Ülkeleri bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Kolezyum hakkında bilgi, kolezyum nerede?
  kolezyum.jpg
  Batı Roma İmparatorluğu'nun başkenti Roma'daki 50.000 kişilik büyük arena. Kolezyum'un orijinal adı Amphitheatrum Flavium idi. Sık sık Flavium Amphitheater olarak da adlandırılır. Yapı Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığından, orijinal ismi buradan gelir. Başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğu'nun onuruna inşa edilmiştir.

  Kolezyum, MS 72 yılında komutan Vespasianus tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. Titus döneminde, MS 80 yılında yapımı tamamlanmıştır. Domitian Hükümdarlığı zamanında, Kolezyum'da değişiklikler yapılmıştır. O dönemde arenada, gladyatör dövüşleri düzenlenmiştir. Ayrıca bu mekan, halk gösterilerine, dramalara, oyunlara, gösteri savaşlarına ve infazlara ev sahipliği yapmıştır. Bugün, filmler ve tarih kitapları vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.

  Kolezyum daha sonra barınma yeri, dükkanlar, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hristiyan türbesi olarak çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Esas adı Arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin adını almıştır. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünya'nın yeni yedi harikası'ndan biri seçilmiştir. Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma'nın en fazla turist çeken mekanlarındandır. Paskalya öncesi Papa Cuma günü burada fener alayı düzenler.