"Kıyamet Günü Ambarı" resmen açıldı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Norveç'in, dünyada bilinen tüm tarım türlerinin tohumlarını korumak için yaptığı 'kıyamet günü sığınağının' resmi açılışı bugün yapıldı.

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrosu ve 2004 Nobel Barış Ödülü sahibi Kenyalı Wangari Maathai gibi konukların da katıldığı açılış töreninde konuşan Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, "İklim değişikliği ve diğer güçlerin gezegenimizde yaşamı tehdit ettiğini" belirterek, Norveç'in böyle bir tesisin yapılmasında merkezi rol almasından gurur duyduğunu söyledi.

  Stoltenberg, tesisin sadece tohumları korumayacağını, insan uygurlığına katkıda bulunacağına da dikkati çekti. Svalbard Küresel Tohum Deposu adı verilen tesisin, dünyanın çeşitli yerlerinden getirilecek 4,5 milyon tohumu saklama ve insanın neden olduğu doğal felaketlerden koruma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

  Depreme ve nükleer saldırılara da dayanıklı olan tesis, Kuzey Kutbuna bin kilometre mesafedeki Svalbard takımadasında inşa edildi.

  Bir yıldan kısa sürede bitirilen tesis için 9 milyon dolardan fazla para harcandı. Ülkeler hiçbir yükümlülüğe girmeden ve geri çekme haklarını saklıtutarak gönderdikleri tohumları tesiste depolayabilecek.

  BM Gıda ve Tarım Örgütü ve Uluslararası Biyoçeşitlilik araştırma grubu tarafından oluşturulan Küresel Ürün Çeşitliliği Tröstü tarafından yaptırılan tesiste, hava sıcaklığının bazı tohumların bin yıl yaşayabildiği eksi 18 dereceye kadar düşürüleceği belirtildi.

  Stoltenberg ve Maathai, açılışta 104 ülkeden getirilen pirinç tohumlarının bulunduğu ilk kutuyu tesise teslim etti.

  Tohumlar, bazılarında 500'er örneğin bulunduğu gümüş kaplamalı kutularda paketlenecek, mavi ve turuncu renkli rafların bulunduğu odalarda saklanacak.

  Her odada 1,5 milyon tohum örneği bulunacak.Tesisin inşaat müdürü Magnus Bredeli-Tveiten, deponun depreme ve nükleer saldırlara dayanıklı olduğunu söyleyerek, geçen hafta Svalbard civarında meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde de bunun kanıtlandığını ifadeetti.

  Kaynak : CNN-Turk