kıyamet günü 4 seyden sorulmadıkca adım bile atamayız

Ebu Bürde (R.A), Resul-ü Ekrem (S.A.V)'in şöyle buyurduğunu rivayet etti:

"Kul, kıyamet günü dört şeyden; ömrünü nerede ve nasıl geçirdiğinden, ilmi ile amel edip etmediğinden, malını nerede kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede ve nasıl yıprattığından sorulmadıkça bir adım bile atamaz." (Tirmizi)

İbn-i Mesud (R.A), şöyle diyor: "Ayın onbeşinci gecesi, herkes ay ile baş başa kaldığı gibi, sizden her biriniz Rabbi ile baş başa kalacak ve Allah-u Teâlâ: "Ey Ademoğlu! Seni aldatan ne oldu? İlminle ne amel ettin? Peygamberlerin davetine niçin uymadın? Ey Ademoğlu! Senin gözlerini murakabe ettiğimi bilmiyor muydun? Niçin helal olmayan yere baktın? Kulaklarını murakabe ettiğimi bilmiyor muydun? Niçin kötü şeyler dinledin?" diyerek, böylece bütün âzâları ile ilgili hususları sayıp dökecektir.

Hesap günü melekler halka dönerek, teker teker bütün insanları çağırarak; "Ey falan oğlu falan! Hesaba gel." diyecektir. İşte bu anda kalpler çarpmaya ve vücutlar titremeye başlayacaktır. Tüyler dikilecek, renkler değişecek, akıllar yerinden oynayacaktır. Hatta bazıları, bu çirkin amellerimizle Allah-u Teâlâ'nın huzuruna çıkıp hesap vermekten ve rezil olmaktansa, doğrudan cehenneme gitsek diyeceklerdir.

Ey nefsim!
Bizzat Allah-u Teâlâ sana hitap ederek: "Ey Ademoğlu! Bana yaklaş!" diyecektir.
Korku, heyecan, huşu ve zillet içinde, mahzun ve korkak bir kalp ile O'na yaklaşırsın. O (C.C) sana verdiği nimetleri sayıp yaptığın günahları da yüzüne vurunca, oradaki korku ve rezaleti düşün. Orada dilin tutulup, acziyete düşeceğini hatırından çıkarma!..

Ey nefsim! Bütün bu yaramaz hareketlerine karşılık hangi ayakla O'nun huzurunda duracak, hangi akılla O'na cevap verecek ve hangi kuvvetle O'na halini anlatacaksın?
Ancak, Allah-u Zülcelal'in yardımı ve Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in şefaatiyle O'na hesap verebilirsin.