Kitaplardan Nasıl Yararlanırız

Edebiyat ve Kitap bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Kaynak Kitaplardan Nasıl Yararlanırız
  Kaynak kitaplar adı üstüne kaynak,referans kitaplar olup "hadi bir kitap okuyalım denilecek türden kitaplar değildir. Kaynak kitaplar diğer normal kitaplara göre-roman,hikaye,yemek vb-daha bilimsel,daha hacimli ve bilgi doludur. Genellikle ansiklopediler belirli alanlardaki yazılmış makale toplamları,bilimsel dergiler ve araştırma yazılarının yer aldığı kitaplardır. Belki de kütüphanemizde en az ama en sürekli kullandığımız kitaplardır.

  Kaynak kitaplardan yararlanabilmek için aradığımız bilginin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bir molekülle alakalı bir bilgiyi edebiyat kaynak kitabında arayamayız veya bir Ayet-i Kerimenin mealini bir fizik kitabında bulamayız kısaca neyi nerede aradığımız önemlidir.

  Aradığımız konunun kaynağını bulduğumuzda ise ilk önce yapılacak iş genelllikle ilk başlarda olurlar fihriste bakmak olacaktır. Kaynak kitapların yan tarflarında veya kelime yanlarında bazı numaralandırmalar vardır o numaralandırmalar yazılan metindeki ya kaynak gçsterilen eserlerin tanıtımıdır ya açıklamadır ya da tanımlamadır.