Kepek Oluşumunun Nedenleri

Saç Bakımı bölümünde yer alan bu konu naif tarafından paylaşıldı.

 1. naif

  naif Moderatör

  Kepek neden oluşur, Kepek Oluşumunun Sebebleri, Saçta Kepek Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?
  [​IMG]
  Kafanızda ki derinin kurumasıyla birlikte de derinin aşırı derecede kaşınması sorunu ortaya çıkmaktadır. Kafamızda ki deriler ortalama olarak 24-30 gün aralığında bir yenilenir. Derimizin yenilenmesiyle ölü deriler atılır ve bu da saçlarda kepek oluşumuna neden olmaktadır.

  Son zamanlarda insanların başlarında saçların olmaması da dönem dönem saçların dökülmesi sonucu ortaya çıkabilir. Örneğin yazın saç dökülmesi‘nin azalmasıyla ve kışın ister istemez artmasıyla maalesef ilerde kellik sorununa neden olma ihtimali olabilir. Bu nedenle kepek sorunu, eğer saçlarınızda yoğun şekilde var ise ilk zamanlarda gerekli tedavinin yapılması oldukça büyük önem taşır. Öncelikle ilk zamanlarda deriniz ciddi bir hastalık olarak karşınıza gelmez ancak kepek belirtilerini daha çok kafanızda beyaz deri parçacıklarının olmasıyla ve omuzlarınıza dökülmüş olan kepeklerle görebiliriz.

  Derinin soyulması bir kepeklenmedir. Kepeklenme sorununun ilerlemesiyle her saçın altında maalesef büyük kızarıklıklar ve kaşınmalar olabilir.

  Saçlarda kepeğin oluşumu hakkında çeşitli nedenler vardır. Bunların başlarında sağlıksız bir şekilde beslenme gelmektedir. Sağlıksız beslenme sonucunda insan vücudunda ki mekanizma bozulur ve maalesef kepek oluşumu oluşur. Bu durum dışında streste en büyük kepek yapan nedenlerden birisidir. Bu iki büyük kepek oluşumu nedeni dışında şu nedenler de saçlarda kepek oluşturmaktadır
  Kepek Neden Oluşur?
  Kepeğin oluşmasına birçok faktör katkıda bulunmaktadır. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile vücut mekanizmasının bozulması ve sonuçta stres en büyük nedenler arasında sayılabilir. Bunların dışında;

  Yanlış ve yüksek kalorili diyet
  Stres ve gerginlik, aşırı yorgunluk
  Sarılık gibi uzun süren hastalıklar da kepek nedenlerinden biridir.
  Yanlış olarak uygulanan kepek tedavisi
  Kafa derisinin temizliğinde saç yağı içeren zararlı şampuan gibi saç bakım ürünleri
  Kronik deri hastalığı(alın hatta ve kafa derisi üzerinde kuru kırmızı yamalar)
  Pityrosporum ovale olarak isimlendirilen kepeklenmeye sebep olan mantar veya mayanın artması sonucu enfeksiyon