Kemik gelişimi için gerekli olan mineral ve vitaminler hangisidir

Soru & Cevap bölümünde yer alan bu konu soru tarafından paylaşıldı.

 1. soru

  soru Üye

  Kemik gelişimi için gerekli olan mineral ve vitaminler hangisidir
   
 2. AtlıBey

  AtlıBey Harbi Aktif Üye

  Kemiklerin gelişip yenilene bilmesi için bazı minarallere ihtiyaç vardır. Bu minerallerden enönemlilerikalsiyum vefosfordür. Bu mineraller çoğu kişinin bildiği gibi en çok sütte bulunmaktadır. Bu minerallerin yeteri kadar tükelmesi gerekmektedir. Diğer bir etken ise D vitaminidir. Bu vitamin kemik gelişimiiçin önemli bir faktördür. D vitamini sayesinde mineraller etkin bir şekilde emilir. D vitamini en çok yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağındabulunur. Süt ve taze sebzeler de bundan zengindir. Asılda deride güneş ışığının etkisiylede meydana gelir. Her canlının D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu yüzden bütün canlılar besinlerle bu önemli vitamini almaya çalışır. D vitaminin eksikliği, çocuklarda raşitizm, büyüklerde ise osteomalazi denilen kemik hastalıklarını yapar.
  Mineral ve vitaminler kadar önemli olan diğer bir etken ise hormonlardır.Hipofiz bezinin büyüme hormonu, tiroid salgı bezinin tiroid hormonu, cinsiyet hormonları(androjen ve estrojen), paratiroid salgı bezinin hormonu sayılabilir. Bu hormonlar vucutta eksik veya fazla salgılanırsa kemikler üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

  Şu unutulmamalıdır ki kemikler ne akdar kullanılırsa o kadar güclenilir. Bu yüzden kemikler etkin olarak hareket erilmelidir. Hareket ederek kemikleri hem biçimlendirir hemde güçlenmesine yardımcı olursunuz.Yaşlı insanların yatalak olmasını doktorların istememesinin sebebi de budur. Çünkü yatalak hastalarda kemikler güçsüzleşmeye başlar. Kemiklerimiz kullanıldıkça büyür, kullanılmadığı taktirde ise incelmeye başlar. Kolomuz veya ayağımız kırıldığında alçıya alınır. Alçı sırasında hareket etiremediğimizden kemikler incelir. Bu nedenle doktorlar alçı çıktıktan sonra bir egzersiz programı uygularlar, bunun nedeni zayıflıyan kemikleri tekrardan güçlendirmektir.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 23 Ekim 2011