Keman'da yay tel omuz ve pozisyon ilişkisi

Enstrümanlar bölümünde yer alan bu konu RayOfHope tarafından paylaşıldı.

 1. RayOfHope

  RayOfHope Üye

  Birinci Konumda Doğal Duruş

  Eğer tersini gerektirecek bir durum sözkonusu değilse keman sol omuza konularak tutulur. Keman rahatça tutulabilsin diye omuzluk kullanılır. Omuzluk yoksa aynı işlevi görecek küçük bir yastıkçıkta kullanılabilir. Omuzluk artık piyasadaki birçok müzik aleti satan dükkanda rahatlıkla bulunabilmektedir (sekil1). Sol el sapın keman gövdesindeki bitim yerine, başparmak arka tahtada öbür dört parmakta ön tahtada olacak biçimde kemanı kavrar (sekil2).

  [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Böylece keman tutuş için hazırlanmış olur. Keman; düğmesi boyuna, omuzluğu omuza gelecek biçimde sol omuz üstüne konur. Baş sol omuza doğru yaklaşık kırkbeş derece çevrilir (sekil 4), tam üzerine gelince çene çeneliği kavrar ve sıkıştırır. Belli bir rahatlık ve yumuşaklık sağlanınca sol el aşağı indirilir ve kemanın kendiliğinde bu konumda kaldığından emin olunur (sekil 3). Doğru bir keman tutuşta omuz kaldırılmaz, kasılmaz, boyun kasları fazla gerilmez, sertleşmez, keman yere paralel ve hafifçe öne eğik durur. Keman tutuş çalışmaları her zaman omuzluğu takılı olarak yapılmalıdır aksi takdirde eksikliği bir takım yanlış alışkanlıkların oluşmasına neden olur. (Örneğin eğitimsiz/çingene kemancılar bu omuzluk aparatının pek kullanmazlar)

  [​IMG]
  Sol bilek bükülmez, yay daima tellere 90 derece açı yapar.

  Yay kullanımı ve teller

  Yayı kullanırken sol elinizin bileğini bükmemeye ve kemanın ağırlığını bu ele yüklememeye özen gösterin. Sol elin bileğini bükmeden nazik bir açıyla bir halka oluşturacak tarda yayı kavradığına dikkat edin. Kemanın ağırlığını omuz ve boynunuz taşımalı ve sol elinizi sapa koymasanızda keman serbest durabilmelidir. Ayrıca kemandan elde edeceğiniz sesin kalitesi sağ eliniz yani yayınızı kullanma şeklinize de sıkı sıkıya bağlıdır, yay tellere daima 90 derece açı yapacak şekilde (bakınız animasyon örnekler) temas etmeli ve tele uyguladığınız baskıya özen gösterilmelidir.

  [​IMG][​IMG]
  [​IMG] [​IMG][​IMG]
  [​IMG] [​IMG][​IMG]
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 26 Nisan 2012