Kayıt defteri nedir ? ( Regedit )

Windows bölümünde yer alan bu konu ShadoW tarafından paylaşıldı.

Konunun Durumu:
Yeni yanıtlara kapalı.
 1. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ne genel bakış

  Kayıt Defteri Düzenleyicisi, bilgisayarınızın nasıl çalıştığı konusunda bilgiler içeren sistem kayıt defterinizdeki ayarları görüntülemek ve değiştirmek için gelişmiş bir araçtır. Windows yapılandırma bilgilerini ağaç biçiminde düzenlenen bir veritabanında (kayıt defteri) depolar. Kayıt Defteri Düzenleyicisi, kayıt defterini incelemenizi ve değiştirmenizi sağlar, ancak genellikle bunu yapmanıza gerek yoktur ve doğru olmayan değişiklikler yapmak sisteminizi bozabilir. Kaydı düzenlemeye ve geri yüklemeye hazır olan ileri düzeyde bir kullanıcı, yinelenen girdileri eleme veya kaldırılmış veya silinmiş programlara ait girişleri silme gibi görevler için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni güvenle kullanabilir.

  Klasörler, kayıt defterindeki anahtarları temsil eder ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol tarafındaki gezinme alanında gösterilir. Soldaki başlık alanında, bir anahtardaki girdiler görüntülenir. Girdiyi çift tıklattığınızda, bir düzenleme iletişim kutusu açılır.

  Kesinlikle gerekli olmadığı sürece kaydı düzenlememelisiniz. Kayıt defterinizde bir hata varsa, bilgisayarınız doğru işlemeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kayıt defterinizi, bilgisayarınızı son başarıyla başlattığınız sürümüne geri yükleyebilirsiniz. Yönergeler için, İlgili Konular'a bakın.
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi Anahtarları Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin gezinme alanı, yerel bilgisayarda, herbiri bir önceden tanımlı anahtarı temsil eden klasörleri görüntüler. Uzaktaki bilgisayarın kayıt defterine eriştiğinizde, yalnızca iki önceden tanımlı anahtar (HKEY_USERS ve HKEY_LOCAL_MACHINE) görünür.

  Klasör/önceden tanımlı anahtar Açıklama

  HKEY_CURRENT_USER
  Oturumu açık durumdaki kullanıcının yapılandırma bilgileri kökünü içerir. Kullanıcının klasörleri, ekran renkleri ve Denetim Masası ayarları burada saklanır. Bu bilgiye kullanıcı profili olarak başvurulabilir.  HKEY_USERS
  Bilgisayardaki tüm kullanıcı profillerinin kökünü içerir. HKEY_CURRENT_USER, HKEY_USERS'ın alt anahtarıdır.

  HKEY_LOCAL_MACHINE
  Bilgisayara özel yapılandırma bilgilerini (herhangi bir kullanıcı için) içerir.


  HKEY_CLASSES_ROOT
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Yazılım'ının alt anahtarıdır.
  Burada saklanan bilgiler, Windows Gezgini'ni kullanarak bir dosya açtığınızda doğru programın açılmasını sağlar.


  HKEY_CURRENT_CONFIG
  Sistem başlangıcında yerel bilgisayar tarafından kullanılan donanım profili hakkındaki bilgileri içerir.

  Aşağıdaki tabloda sistem tarafından geçerli olarak tanımlanan ve kullanılan veri türleri verilmiştir.


  Veri türü Açıklama

  REG_BINARY
  İşlenmemiş ikili veri. Donanım bileşeni bilgilerinin çoğu ikili veri olarak saklanır ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde onaltılık biçimde görüntülenir.

  REG_DWORD
  4 bayt uzunluğunda bir sayıyla gösterilen veriler. Aygıt sürücüleri ve hizmetler için kullanılan parametrelerin çoğu bu türdedir ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde ikili, onaltılı veya onlu biçimde görüntülenir.

  REG_EXPAND_SZ
  Değişken uzunluklu veri dizesi. Bu veri türü, bir program veya hizmet veriyi kullandığında çözülen değişkenleri içerir.

  REG_SZ
  Sabit uzunluklu metin dizesi.

  REG_FULL_RESOURCE_DESCRIPTOR
  Bir donanım bileşeninin veya sürücünün kaynak listesini saklamak için tasarlanmış iç içe diziler serisidir.

  Dikkat

  • Kayıt defterinin hatalı düzenlenmesi, sisteminize ciddi bir hasar verebilir. Kayıt defterinizde değişiklik yapmadan önce, bilgisayarınızdaki önemli verilerin tümünü yedeklemelisiniz.
  Notlar

  • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Başlat’ı ve Çalıştır’ı tıklattın, regedit yazın ve Tamam düğmesini tıklatın.
  • Yinelenen girdileri elemek veya kaldırılmış veya silinmiş programlara ait girdileri silmek gibi görevlerde Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni güvenli bir şekilde kullanmak için, kayıt defterini düzenlemeye ve geri yüklemeye hazırlıklı olmalısınız..

   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 1 Şubat 2012
Konunun Durumu:
Yeni yanıtlara kapalı.

Bu sayfa için etiketler

 1. kayıt defteri nedir