Katsayı değil kaskatı sistemi!

Ömer
Yönetici
Katsayı değil kaskatı sistemi!

ÖSS’deki farklı katsayı uygulamasından her öğrenci nasibini alıyor. YDS’de Türkiye birincisi olan bir öğrenci bile, Anadolu Öğretmen lisesi mezunu değilse, İngilizce öğretmenliğine giremiyor.

ÖSS’deki farklı katsayı uygulamasından her öğrenci nasibini alıyor. YDS’de Türkiye birincisi olan bir öğrenci bile, Anadolu Öğretmen lisesi mezunu değilse, İngilizce öğretmenliğine giremiyor.

Halen liselerde yürürlükte olan eğitim sistemine uygun olarak, Yükseköğretim Kurulu’nun 1998 yılında devreye soktuğu ÖSS’deki katsayı uygulaması her öğrenciyi etkiliyor.
ÖSS’deki farklı katsayı uygulamasının sadece meslek liseleri mezunları ile imam hatiplileri olumsuz etkilemediğini bildiren Uğur Yayınları Ar-Ge Koordinatörü-Eğitimci Ufuk Deniz, “Herhangi bir Anadolu lisesinden mezun olan bir öğrenci bile süper başarılı da olsa, gözde üniversitelerin İngilizce öğretmenliği bölümüne giremiyor. Bu durum da farklı katsayı uygulamasından kaynaklanıyor” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi ile ODTÜ gibi üniversitelerin Eğitim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümlerine, farklı katsayı uygulanmasından dolayı sadece Anadolu Öğretmen Liseleri’nden mezun olan öğrencilerin girebildiğini ifade etti. Ufuk Deniz şu bilgileri verdi:

KATSAYIYI ALAN BELİRLİYOR

“Düz liselerde halen “Alan Seçme ve Ders Geçme” sistemi uygulanıyor. Bu sistemde liselerin birinci sınıflarını bitirip ikinci sınıfa geçen öğrenciler, alan seçiyorlar. Beş alandan birini seçen öğrenci, ÖSS’de alanı dışında kalan bir fakülte tercih ettiğinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP), 0.3 katsayısı ile çarpılıyor.” İngilizce öğretmenliği bölümü için aynı alandan mezun olmanın da yetmediğini ifade eden Deniz şu bilgileri verdi:

“Yabancı Dil alanından mezun olan bir öğrenci ÖSS’de bütün soruları doğru yanıtlasa, okulunun da birincisi olsa, alacağı en yüksek puan 380’dir. Ama Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünün taban puanı 385 olarak ÖSYM listesinde yer alıyor. Bu puanı ancak, Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları alabilir. Çünkü Anadolu öğretmen lisesi mezunlarının AOBP’si, 0.8 artı 0.24’le çarpılıyor.

OKUL BİRİNCİSİ DE GİREMİYOR

ÖSS’deki farklı katsayı uygulamasının başka bir boyutu. Robert Kolej’den, İstanbul Erkek Lisesi’nden ve Galatasaray Lisesi’nden mezun bir öğrenci istese bile Boğaziçi İngilizce öğretmenliği bölümüne giremiyor.”

Katsayılı puan hesaplaması

ÖSS’de tüm soruların doğru yapılması halinde alınan puan 300

Okul birincilerine verilen puan 100

Birincilerin toplam OBP’si 100x0.8

ÖSS ve AOBP toplamı 300 + 80

Anadolu öğretmen Lisesi mezununun ÖSS toplamı 300

Okul birincisi ise 100

AOBP toplamı 100x0.8+0.24

Son düzenleme: