Kastamonu Ramazan İmsakiyesi 2017 - Kastamonu Sahur ve İftar Vakitleri

2017 Ramazan İmsakiyesi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Kastamonu iftar vakti hangi saate denk geliyor? Kastamonu için iftar ve sahur vakitleri burada yer alıyor.

  2017 Kastamonu Ramazan İmsakiyesi - İftar ve Sahur Saatleri

  Feyz dolu demlere doğru yine kanat çırpıyoruz. Geçtiğimiz yıldan beri hasret kaldığımız sevgili sonunda tekrar şeref buyurdu. Ramazan günleri mü'minleri bir birlerine yaklaştıran bir aydır. Ramazan'ın başı merhamet, ortası affedilme ve sonu da cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Yüce Rabbimizin biz müslümanların üzerine şart kıldığı oruç farîzesinin sorumluluğunu yerine getirmek isteyen mü'minler bu farizenin rukunlarını etraflıca anlamalı ve bu kurallara göre hareket etmelidir.

  Oruç zamanı imsak saatinde okunan ezanla başlar. İmsak ezanından evvel oruç tutan insanların yediği yemeğe sahur yemeği denir. Sahur yemeği yenip, imsak vakti ezan okunduktan sonra oruca niyet edilir ve akşam ezanı okununcaya kadar hiç bir şey yeyip içilmez. Akşam ezanı okunduğunda ise iftar yemeği yenir. Bu vakte iftar vakti denir.

  Sitemizin bu sayfasında Kastamonu kenti için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanmış iftar ve sahur saatlerine erişebileceksiniz.

  Allahü Teala şimdiden hepinizin tuttuğu ve tutacağı oruçları ulu katında kabul etsin.

  Kastamonu İmsakiyesi 2017

  kastamonu-imsakiye.png

  27 Mayıs yani Cumartesi gecesi ilk sahura kalkmış olacağız. 29 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (21 Haziranı 22 Hazirana bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

  Bildiğiniz gibi 25 Haziran Pazar günü ise Ramazan Bayram'nın ilk günü.
  Kastamonu için Bayram Namazı vakti : 05:59

  Yukarıdaki saatler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden elde edilmiştir.

  İftar Duası
  iftar-duasi.png