Karadeniz Bölgesinin Özellikleri nelerdir

Karadeniz Bölgesi bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Karadeniz Bölgesinin Özellikleri nelerdir, Karadeniz bölgesinin fiziki özellikleri, Karadeniz bölgesinin coğrafi özellikleri

  Karadeniz Sakarya’nın doğu bölgesinden Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Karadeniz bölgesi büyüklüğüyle bölgeler arasında 3. Sıradadır. Doğu ve batı genişliği çok olan bölgemiz Karadeniz bölgemizdir. Bölgenin en yüksek dağı Rize’de bulunan Kaçkar dağıdır. Dağların uzunlukları batıda iki bin orta Karadeniz’de ise bin m’ye kadar alçalmaktadır.

  Karadeniz Bölgesinin Özellikleri Karadeniz bölgesinin kuzeyinde bulunan yamaçlarda yamaç yağışları artmaktadır. Karadeniz bölgesinin kıyıları ise çok fazla girintisi çıkıntısı yoktur. Karadeniz bölgesinin akarsuları ise en önde çıkan ismiyle Çoruhtur bu akarsuyu Yeşilırmak ve Kızılırmak takip etmektedir.
  Bartın ve Yenice çayları da Karadeniz bölgemizdedir. Bölgenin gölleri ise tortum, Abant, Yedigöller ve uzun göldür. İklimi yağışlı olan Karadeniz bölgesinin yazları serin kışları ise oldukça ılık geçmektedir.

  Türkiye’de en çok yağış alan böle Karadeniz bölgesidir. Karadeniz’in en fazla yağış alan şehri ise Rize’dir. Karadeniz bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin başında ise Fındık gelmektedir.

  Çay ve tütün’de Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ürünlerdendir. Mısır, Elma, şekerpancarı, keten, kenevir, soya fasulyesi, zeytin, turunçgiller ve kivide Karadeniz de bol yetişen tarım ürünleridir. Yer altı zenginliklerine gelince taşkömürü, bakır, linyit ve manganezi sayabiliriz.