Kanije Savunması

Osmanlı bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Kanije Savunması Hakkında Tarihi Bilgi ve Malumat
  Tiryaki Hasan Pasa.jpg
  Osmanlı komutanı Tiryaki Hasan Paşa'nın Avusturya ordusunun kuşatmasına karşı 1601 yılında kazandığı, savaş tarihinin kaydettiği en büyük savunma başarılarından biri. Haçova Savaşı'nda Avusturyalıları yenilgiye uğratan Osmanlı ordusu üç yıl sonra da Kanije Kalesi'ni almıştır. Kale komutanlığına Tiryaki Hasan Paşa atanmıştır. Tiryaki Hasan Paşa'nın yanına 5.000 kişilik bir birlik, cephane ve erzak bırakılmış ve sonrasında ordu geri çekilmiştir.
  Avusturya hükümdarı, Osmanlı ordusunun geri çekilmesini fırsat bilerek 50.000 kişilik bir ordu ile Kanije Kalesi'ni kuşatmıştır. Avusturya ordusunda 42 büyük top vardı. Kale, 6 yerden dövülmeye başlandı. Her gün 1.000'den çok gülle atılıyordu. Hasan Paşa, düşmanın kaleye girmek için yaptırdığı köprüyü bir gece yaktırdı. İkinci köprüyü de çengellerle çektirdi. Köprünün üzerindekiler ırmakta boğuldular. Avusturyalılara yardım geldiği halde, Kanije'yi savunan Türk kuvvetleri yardım alamıyordu. Böyle bir durumda Hasan Paşa türlü önlemlerle askerin savaş gücünü artırıyordu, düşmanı güç durumlara sokuyordu. Yardım alan düşmanın saldırıları geri püskürtüldü. Tiryaki Hasan Paşa ve yönetimdeki Türk askerleri, insan gücünün çok üstünde başarılar gösterdiler.

  Artık cephane ve yiyecek tükenmek üzereydi. Tiryaki Hasan Paşa, gizlice düşmana kaçmış gibi adamlar gönderiyor, yollara düşülmüş kanısı veren mektuplar bıraktırıyor, bunlarla Avusturyalılara, Türklerin durumunun çok iyi olduğunu bildirmek istiyordu. Ayrıca erzaklarının ve cephanesinin bol olduğu, Macarlarla anlaşmaya varıldığı hakkında haberler salıyordu. Tiryaki Hasan Paşa, karlı bir kış günü, kuvvetleriyle kaleden çıktı. Bir baskın yaparak düşman ordusunu bozguna uğrattı. Çok sayıda tutsak ve arabalar dolusu ganimet ele geçirdi.

  Avusturya Kralı II. Ferdinand kaçarak canını güçlükle kurtarabildi. Otağı, Türklerin eline geçti. Hasan Paşa burada beylere, ''Güçlüğe ve yokluğa karşı yılmadan dayanma, birlikte hareket etme sonucunda bu zaferin kazanıldığını'' söyledi. Kanije kuşatması 3 ay kadar sürdü. Elde edilen savaş araç ve gereçleri kaleye ancak 2 ayda taşınabildi. Padişah Üçüncü Mehmed, Tiryaki Hasan Paşa'ya vezirlik rütbesi verdi.

  Bu yazı harbiforum.net için, Büyük Osmanlı Tarihi Cilt 3 eserinden istifade edilerek yazılmıştır.