Kalp krizi riskini nasıl azaltabilirsiniz?

Sağlık Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Kalp krizi riskini nasıl azaltabilirsiniz?
  Her kadın kalp hastalığı tehdidiyle yüzleşiyor. Fakat, belirtilerini bilerek, kalp dostu bir beslenme uygulayarak ve egzersiz yaparak, kendinizi bu hastalıktan koruyabilirsiniz.

  Mayo Clinic'te yer alan habere göre, kalp hastalığı sıklıkla erkeklerin bir hastalığı gibi görünse de, her yıl erkeklerden daha fazla sayıda kadın kalp hastalığından hayatını kaybediyor. Kadınların erkeklere oranla kalp hastalığına 6 kat daha yatkın oldukları belirtiliyor. Kalp hastalığı daha çok 65 yaş ve üstündeki kadınları öldürüyor.

  Kadınların bu hastalıkla savaşmalarındaki avantajı ise, kadınlarda kalp hastalığı belirtilerinin, erkeklerden daha farklı olması. Bu nedenler, kadınlar kalp hastalığının benzersiz belirtilerini anlamak için uğraşabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilirler.

  Kadınlarda kalp krizi belirtileri nelerdir?

  Erkeklerde kalp krizinin en yaygın belirtisi göğüste, bir çeşit ağrı, baskı ya da rahatsızlık hissidir. Fakat, bu kadınlarda en ciddi ya da göze çarpan belirti değildir. Kadınlarda, omuz, boyun, yukarı sırt bölümü ile karında rahatsızlık oluşuyor. Bunun yanında nefes darlığı, bulantı ya da kusma, terleme, baş dönmesi ile olağandışı yorgunluk görülüyor.

  Bu işaretler ve belirtiler, göğüs ağrısından daha sinsidir. Eğer bu belirtiler sizde de görülüyorsa ya da kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, hemen acil servisi arayın. Tek başınıza gitmeye çalışmayın.

  Kadınlar için risk faktörleri nedir?

  Kadınları ve erkekleri etkileyen koroner damar hastalığı için geleneksel risk faktörleri yüksek kolesterol ve kan basıncı ile obezite olmasına rağmen, diğer faktörler kadınlarda kalp hastalığı gelişiminde biraz daha büyük rol oynuyor. Örneğin,

  - Metabolik sendrom (karın çevresinin erkeklerde 94 veya 102 cm'den fazla, kadınlarda ise 80 veya 88 cm'den fazla olması, trigliserid yüksekliği, HDL kolesterol düşüklüğü, kan şekeri yüksekliği ile kan basıncı yüksekliğinin bir arada görülmesine metabolik sendrom denir) kadınlarda erkeklerden daha büyük etki yapıyor.

  - Ruhsal stres ve depresyon kadınların kalbini erkeklerden daha fazla etkiliyor.

  - Menopozdan sonra düşük seviyedeki östrojen, ince kan damarlarında kardiyovasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

  - Sigara içmek, kadınlarda kalp hastalığı için daha büyük bir risk faktörüdür.

  Sadece daha yaşlı kadınlar mı kalp hastalığı için endişelenmeli?

  Hayır. Kalp hastalığı genelde 65 yaş ve üstü kadınlar için ölüme yol açarken, 25 ile 44 yaş arasındaki kadınlarda ölümlerin üçüncü nedeni ve 45-64 yaş arasındaki kadınlar için ise ikinci ölüm nedenidir. 65 yaşın altında olan, fakat ailesinde kalp hastalığı olanlar kalp hastalığı risk faktörlerine daha fazla dikkat etmeliler. Her yaştaki kadınlar kalp hastalığına yakalanabilir.

  Depresyon kadınlarda kalp hastalığı için tek risk faktörü mü?

  Depresyon kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor ve bu da kalp hastalığı riskini depresyona girmeyen kadınlarla karşılaştırdığınızda 2 ya da 3 kat artırıyor. Depresyon, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanızı, önerilen tedaviyi takip etmenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle, günlük işlere ilgisizlik, umutsuzluk ya da kilonuzdaki açıklanamayan değişiklikler gibi depresyon belirtileri varsa doktora gitmelisiniz.

  Kadınlar kalp hastalığı riskini azaltmak için ne yapabilirler?

  Yaşam tarzınızdaki birkaç değişiklikle kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. İşte onlardan bazıları:

  - Haftanın birçok gününde yarım saat ya da 1 saat egzersiz yapın,

  - Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın,

  - Sigarayı bırakın, içmiyorsanız başlamayın,

  - Doymuş yağ oranı düşük yiyecekler ile kolesterolünüzü düşük tutacak gıdalar tüketin, tuz miktarınızı sınırlayın.
  Aynı zamanda, kan basıncı ilaçları, kan incelticiler ya da aspirin gibi doktorunuzun yazdığı ilaçları düzenli kullanmanız gerekebilir. Bunun yanında yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve şeker gibi kalp hastalığı için risk faktörü olan diğer koşulları da kontrol altında tutmalısınız. Kalp hastalığı için yüksek risk grubunda olan kadınlar, omega-3 yağ asitleri gibi takviye vitaminler kullanabilir.
  Ne tür egzersiz kalp hastalığı riskinizi azaltabilir?
  Genel olarak, canlı bir tempoda yürüyüş gibi ölçülü egzersizleri haftanın birçok gününde yarım saat ya da bir saat yapabilirsiniz. Eğer, egzersizin tümünü bir kerede tamamlayamıyorsanız, bunu 10 ya da 15 dakikalık bölümler halinde yapabilirsiniz. Bu şekilde de kalbinizi korumak için aynı etkiyi sağlarsınız.
  Gün boyunca fiziksel aktivitenizi artırmak için yapabileceğiniz diğer küçük değişiklikler de var. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, gideceğiniz yakın yerlere yürüyerek ya da bisikletle gitmek ya da televizyon izlerken biraz doğrulma hareketleri yapabilir ya da şınav çekebilirsiniz.
  Sağlıklı kilo nedir?
  Sağlıklı kilo kişiden kişiye farklılık göstermesine rağmen, vücut kütle indeksi size yardımcı olacaktır. Bu hesaplama, vücudunuzun yağ yüzdesinin sağlıklı olup olmadığını görmenizi sağlayacak. Vücut kütle indeksi 25 veya daha yukarıda olanların kalp hastalığı riskleri artıyor. 5 ya da 7 kilo vermek, kan basıncınızı düşürmede ve şeker hastalığını önlemede size yardımcı olabilir.
  Kadınlar için kalp hastalığı tedavisi farklı mıdır?
  Bazı kadınlarda, plaklar uzun damar duvarları boyunca yayılarak oluşur. Bu nedenle bazı erkeklerin damarlarındaki düzensiz ve hacimli plakları düzleştirmek için tasarlanan stent takma ve anjiyoplasti gibi prosedürler kadınlarda kullanılmıyor. Bazı kadınlar için, anjiyo ya da stentten çok ilaç tedavisi daha iyi bir seçenek olabiliyor.
  Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar gibi kesin kalp hastalığı tedavilerinin, kadınlarda daha etkili olduğu düşünülüyor. Aspirin tedavisi hem kadınlarda hem de erkekler faydalı oluyor. Ancak, burada da kadınlar ve erkeklerdeki etkileri bakımından bir fark var. Kadınlarda, aspirin tedavisi felç riskini erkeklerden daha fazla önlüyor. Ancak, erkeklerde de aspirin felç riskini azaltmasından çok kalp krizi riskini azaltıyor.