Kahramanmaraş'ta spor faaliyetleri ve tesisleri

Türk ve Dünya Futbolu bölümünde yer alan bu konu EMRE tarafından paylaşıldı.

 1. EMRE

  EMRE seda kolik

  Kahramanmaraş - Spor Tesisleri

  Kahramanmaraş'ta bulunan bazı spor tesisleri aşağıda belirtilmiştir, gelişen şehrimizde sportif aktivitelerin çoğalmasıyla beraber halı top sahası yüzme havuzları ve bir akuaparkın inşaatı devam etmektedir.

  Kahramanmaraş'ta Futbol
  1969 yılında kurulan ve rengini Dondurma ve Kırmızı Biber'den alan kırmızı-beyazlı takımımız Kahramanmaraşspor, uzun bir süre 1. amatör kümede mücadele etti. 1980 yılından sonra, profesyonel lige çıkma mücadelesi başlattı. Önce katılma ligi ikinciliği, arkasından Türkiye amatör futbol şampiyonluğu kazanan ve ikinci Türkiye ligine adım atan Kahramanmaraşspor, 1987-1988 sezonunda yer aldığı 2. lig B grubunda şampiyon olarak Türkiye birinci futbol ligi'ne çıkmayı başardı. Ancak yaşanan bazı olumsuzluklar yüzünden tekrar 2. lige düştü arkasındanda 3. lige kadar indi. Şimdi ise 2.ligde mücadele ediyor güçlü ve azimli bir kadro ile tekrar Süper lige çıkmayı hedefliyor.


  Kahramanmaraş'ta Güreş
  Türk güreşinin en önemli pilot bölgelerinden birisi olan Kahramanmaraş ilimiz, dünya genelinde en başarılı olduğumuz spor branşı olan atasporumuz güreşte birçok başarılı sporcuyu yetiştirerek Türk güreşinin emrine vermiştir. Bu netice ile bugüne kadar büyükler yaş kategorisinde Avrupa ve Dünya şampiyonları, Olimpiyat oyunları, Akdeniz oyunları müsabakalarında şampiyon olarak Türk spor tarihinde yer almışlardır.

  Kahramanmaraşlı Şampiyonlarımız:

  Şeref Eroğlu, Ahmet Ak, Bekir Böke, Metin Topaktaş , Harun Doğan, Ali Yağmur, Ersin Burak Çetin
  Ali Rıza Işık İsmail Koç, Fevzi Kaynak, Mehmet Esenceli, Metin Kaplan, Murteza Yılmaz, Muhammet S. Bingöl

  Kahramanmaraş'ta Dağcılık
  Kahramanmaraş ilinde dağcılık sporu 2003 yılına kadar atıl kalmıştır. Oysaki İlimizin coğrafi yapısı bu spora çok uygun dağlarla çevrilidir. Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Ahmet Ak'ın desteği ile bu spora gönül vermiş amatör dağcılarımız aktiv faaliyetlerine başlayarak birçok başarılı tırmanışlar gerçekleştirmişlerdir. Bu faaliyetler neticesinde İlimizde dağcılık sporu benimsenerek sevilen ve hızla yaygınlaşan bir spor dalı olmuştur. Adı Madosk olan spor kulübü 2007 yılında isim değişikliği yaparak daha iyi hizmet sunmak için 'Kahramanmaraş Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği' (KADAK) olarak isim değiştirmiştir.

  Kahramanmaraşta Tenis
  2006 yılında kurulan Kahramanmaraş Tenis kulübü şehrimize bu güzel spor dalında yürüttüğü faaliyetlerle farklı zenginlik getirmiştir, küçük ve büyük farketmeden herkesin oynayabileceği bu hoş spor dalında aynı güreş gibi ekip olarak değil insan azmi baş sırada yer almaktadır.

  Kahramanmaraş'taki spor tesisleri
  12-subat-stadi.jpg
  12 Şubat Stadyumu
  hanefi-mahcicek.jpg
  Hanefi Mahçiçek Stadyumu
  Batıpark Kapalı Spor Salonu
  Batıpark Güreş Sahası
  Batıpark Toprak Stadyumu
  Kapalı Yüzme Havuzu
  Trap Atış Sahası
   
 2. agent force

  agent force Harbi Aktif Üye

  bence biraz da elbistanı tanıtmalısın..............
   
 3. EMRE

  EMRE seda kolik

  bunu dikkate alacam teşekkürler...