Kadınlar tetanos aşısından korkuyor

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Füsun Ersoy, “ölümcül olan tetanos mikrobuna karşı başlatılan kampanyaya, bölgedeki birçok kadının karşı çıkması acı ve kaygı vericidir” dedi.
  Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki birçok kadın kısırlığa yol açtığı düşüncesiyle tetanos aşısı yaptırmıyor.
  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Füsun Ersoy, Van’da tetanos aşı kampanyasının başlamasıyla birlikte ekiplerin ev ev gezerek, 15-49 yaş arası kadınları aşıladığını bildirdi.
  Tetanos mikrobunun ölümcül olduğunu ve anneden çocuğa taşındığını ifade eden Prof. Dr. Ersoy, aşılamayla kadınların tetanos mikrobuna karşı bağışıklık kazandığını, bu bağışıklık sisteminin çocuğa geçmesiyle hastalığa yakalanma riskinin ortadan kalktığını ifade etti.
  Bölgedeki birçok kadının tetanos aşısının kısırlığa yol açtığı şeklindeki yanlış bir anlayışa sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, şöyle dedi:
  “Tetanos aşısı kısırlığa yol açmaz. Ölümcül olan tetanos mikrobuna karşı başlatılan kampanyaya bölgedeki birçok kadının karşı çıkması acı ve kaygı vericidir. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki bu yanlış anlayıştan dolayı her gün çok sayıda yeni doğan bebek tetanos mikrobu nedeniyle yaşamını yitirmektedir.”
  Prof. Dr. Füsun Ersoy, bu hastalığın tedavisinin zor olduğunu, dolayısıyla kadınların tetanos mikrobuna karşı gerekli bağışıklığı sağlayan aşı kampanyasına katılım göstermesi gerektiğini vurguladı.
  Ülkede tetanos hastalığının yaygınlığına işaret eden Prof. Dr. Ersoy, “Tetanos hastalığının yaygınlığı bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir. Tetanos aşısı, bu hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.