Kadınlar her yaşta anne olacak

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Menopoz nedeniyle doğurganlığını kaybeden kadının yumurtalığı kök hücre nakli ile gençleştiriliyor.
  Amerika’da kadın doğum uzmanları arasında en iyi hekim seçilen Cornell Üniversitesi Üremenin Korunması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, erken menopoza giren veya 55 yaşındaki kadınların anne olabileceğini açıkladı. Türkiye’de de çalışmalarını Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi’nde sürdüren Prof. Oktay, son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi:
  • Menopoza giren kadınlar kök hücre nakli ile yeniden kendi genetik özelliklerini taşıyan yumurta üretebilecekler. Bu demektir ki; 55 yaşındaki kadın kendi genetik özelliklerini taşıyan bir bebeğe sahip olabilecek. Üstelik bebek, donörün değil annenin karakteristik özelliklerini taşıyacak. Kök hücre alınan donör, burada yalnızca kadının ölen yumurtlama faaliyetinin yeniden başlamasına yardımcı olacak. Menopoz nedeniyle yumurtlaması duran kadının, kök hücre nakledildikten sonra gençlik dönemlerindeki gibi doğurganlığı devam edecek.
  • Bu gelişme, öncelikle erken menopoza giren ve hayatı boyunca kendi yumurtasıyla çocuk sahibi olamayan kadınlar için umut olacak. Daha sonra istediği yaşta anne olmak isteyen kadınların yüzünü güldürecek. Şu anda bu konuya 50 yaş sınırı getiriyoruz. Yapılan testlerde sonuçlar sağlıklı çıkarsa 55 yaşına kadar izin veriliyor. Hatta 60 yaşında da mümkün; ancak etik açıdan ileri yaş anneliği tartışıldığı için bu doktor ve hastanın kendi arasındaki diyaloğa bağlı. Kadın çok sağlıklıysa neden olmasın?