Kadınlar cinselliği nasıl yaşıyor

Cinsel Sağlık bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Kadınlar cinselliği nasıl yaşıyor
  Erkeklerin cinsel yaşamdan beklentilerini aşağı yukarı biliyoruz: Zevk, heyecan, tutku ve eğer mümkünse ufak tefek oyunlar… Oysa kadınlar için durum biraz daha karışık, çünkü biz cinselliği çok daha farklı boyutlarıyla yaşamanın peşindeyiz.
  Cinsellik hem erkekler, hem de kaxdınlar için hayatın vazgeçilmez bir parçası… Ancak bu, iki cinsin cinselliği aynı şekilde yaşadığı anlamına gelmiyor. Erkekler için cinsel hazzın temelinde biyolojik bir ihtiyacı karşılama ve rahatlama içgüdüsü ağır basarken kaxdınlar, bambaşka duygu ve düşüncelerle yatağa giriyorlar. Yani toplumsal önyargıxların aksine erkekler cinselliğe daha meraklı oldukları halde cinsel ilişkide klasik kalıpxlarla yetinirlerken, kadınlar ilişkiye renk katmak için büyük çaba harcıyor, hayatlarının her alanı gibi cinsel yaşamlarını da ara ara gözden geçirilip yenilenmesi gereken bir bütün olarak görüyorlar. Üstelik bu sırxlardan bazıları, yüzyıllardır devam eden ve her toplumda kabul gören birtakım basmaxkalıp düşünceleri de yalanlıyor. İşte kadınxların cinselliği nasıl yaşadığına dair bazı ipuçları ve bilinmeyen gerçekler…
  Daha fazla hareket istiyorlar: Demiştik ya, erkeklerin cinselliğe daha meraklı olmaları onların daha yaratıcı oldukları ve tutkulu bir cinsel yaşam yolunda daha fazla çaba gösterdikleri anlamına gelmiyor. Aksine, kendine ve partnerine ön sevişmeyi çok gö-renler bile var. Onlar için asıl olan, cinsel birleşme ve boşalma anı. Oysa kadınlar için cinsel birleşmenin öncesi ve sonrası da en az kendisi kadar büyük önem taşıyor.. Onlar daha hareketli, yeniliklere daha açık, farklı tatlar alabilecekleri, değişken bir cinxsellik arayışı içindeler. Zaten uzun vadeli ilişkilerde ister istemez monotonlaşan cinxsel hayatı yeni bir heyecan dalgasıyla taxzelemek için çaba gösterenler de çoğunxlukla kadınlar oluyor. cinselliği bir iç çamaşırı, romantik bir akşam yemeği, küçük sürprizxler, yeni fanaaailer… Genellikle bu tarz fixkirlerin arkasında erkekleri bulmak pek mümkün değil. Onlar kendilerine sunulan zevklerin tadını çıkarmakla yetiniyor ama daha durağan, daha klasik ve daha tek renkli bir cinsel hayattan da şikayet etmiyorlar. Yani kadınlar için cinsellik, erkekler için olduğundan çok daha farklı bir anlam taşıyor. Evli kadınlar da cinsellği seviyorlar; Evliliğin aşkxla birlikte cinsel zevki de öldürdüğü yolunxdaki bütün aaaler palavra… Evli kadınların çoğu, cinselliği “bitmeyen bir balayı” tadında yaşamanın hayalini kuruyorlar.
  Kocalarının onlara hep aynı tutkuyla sarılmasını, yıllar sonra bile ilk sevişmenin heyecanıyxla sevişmeyi, kocalarıyla aralarındaki sevgililik ilişkisinin ve tutkunun sürmesini istixyorlar. Oysa çoğu erkek kendini sevgilisi ya da nişanlısı konumundaki kadını nikaha kadar elinde tutmak ve etkilemek zorunda hissetse bile, nikahtan sonra gevşiyor ve ilişkiyi cinsellik de dahil her yönden boşluyor. Evliliğin kaçınılmaz olarak rutinleşme tehlikesine düştüğü dönemlerde bunu fark eden ve durumu değiştirmek için çaba gösxteren genellikle kadın oluyor. Ancak tabii ki bu tek taraflı çaba yeterli değil ve ilişkixnin her açıdan olduğu gibi cinsellik yönün-den de sıradanlasma tuzağına düşmesi kaxçınılmaz. Yine de ne olursa olsun kadınlaxrın evlenince yatakta tembelleştikleri ya da evli kadınların cinselliği sevmedikleri düşüncesi son derece yanlış…
  Cinselliği aşkla birlikte yaşamak istiyorlar: Pek çok kadının hayatında en az bir adet tek gecelik ilişki, sadece fiziksel çekimden yola çıkılarak yaşanan bir cinsellik, salt bexdensel hazları tatmin uğruna gerçekleşen bir sevişme vardır. Ancak bütün bunlar, kaxdınların cinselliğe duygularını da karıştırxdıkları gerçeğini değiştirmiyor. Onlar için aşk, paylaşım, şefkat ve ilgi “mükemmel teknikten” önce geliyor. Cinsel tatmin anxcak duygusal tatminle bütünleştiğinde anxlam ve değer kazanıyor. İster yeni başlaxyan bir ilişkide olsun, ister yıllardır süren bir beraberlikte, her kadın cinselliği yaşaxdığı erkek için özel olmak ve onda hayranlık uyandırmak istiyor.
  Kadınların çok büxyük bir kısmı, hatta savunma mekanizmaxlarını çalıştırıp aksini iddia edenler bile sekxsi sadece cinsellik olarak görmeyi başaramıxyor, özellikle ilk sevişmeden sonra ciddi bir beklenti içine giriyor, erkekler gibi rahat rahat kapıyı arkalarından çekip çıkamıyor, o en mahrem anların izlerini üzerlerinde taşıyorlar. Karşı tarafın bakış açışı farklı olxduğu zaman da hayal kınklığına uğruyor, acı çekiyor ve bunalıma sürükleniyorlar. Onlar için nitelik nicelikten önce geliyor: İşxte kadınlarla erkeklerin cinselliğe bakış açıları arasındaki en büyük farklardan biri… Erxkekler nasıl ki yemek konusunda pek seçixci davranmıyorlarsa, yatakta da önlerine her konanı “yiyebiliyorlar.” Ama bugüne kadar kaç kadınla birlikte oldukları, cinsel tatmin ve erkekliğin ispatı açısından büyük önem taşıyor. Kadınlarsa tam aksine nitexlikten çok niceliğe önem veriyorlar. Erkeklere has “Ne sevişsem kar…” düşüncesinin yerini kadınlar da “Bir kere olsun, tam olxsun” fikri alıyor. Tatmin edici olmayan, hiçxbir anlam ifade etmeyen, özelliksiz ve tatxsız cinsellik, kadınların tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Yani onlar için sayı değil, kaxlite belirleyici… Haftada bir kere gerçeklexşen, ama fanaaailerle zenginleştirilmiş, renkxli, eğlenceli ve yaratıcı bir sevişmeyi her gün yaşanan yavan, sıradan, öylesine bir cinsel ilişkiye bin kere tercih ediyorlar.
  Cinsellik hakkında konuşmaktan korkmuyorlar: Cinsellikten söz etmenin erkeklere has bir özellik olduğu düşüncesi de bir başka yanxlış düşünce… Çünkü arkadaşlarla bir araya gelince cinsel içerikli espriler yapmak, belxden aşağı fıkralar anlatmak, dünyaca ünlü bir cinsellik ilahesini çok beğendiğini ve onunla bir gece birlikte olmak için her şeyi yapabileceğini söylemek ne yazık ki cinsellik hakxkında konuşmak anlamına gelmiyor. Asıl önemli olan gerektiğinde sorunlardan bahxsedebilmek, onları çözmeye çalışmak, isxtekleri ve şikayetleri dile getirmek, gerekxtiğinde bazı değişiklikler yapmaya cesaret edebilmek… Bunu da erkekler değil, kadınxlar yapıyor. Onlar cinsel hayatlarını gözden geçirme, kendilerini eleştirme, duygularını ve beklentilerini dile getirme, yani genel olarak cinsellikten bahsetme konusunda çok daha cesurlar.
  Erkeklerse arkadaşlarıyla konuşurken aslan kesildikleri, cinsellik hakxkında atıp tuttukları halde iş ikili ilişkiye geldiğinde, yani bu konuyu sevdikleri ve yaxtaklarını paylaştıkları kadınla konuşmaları söz konusu olduğunda tuhaf bir biçimde suskunlaşıyor, içlerine kapanıyor ve bu tip konuşmaları gereksiz bulduklarını belli eden hareketler yapıyorlar.