Jeotermal Enerji nedir?

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Jeotermal Enerji Hakkında Bilgi
  jeotermal enerji.jpg
  Yeryüzünün jeotermal kaynaklarından faydalanılarak elde edilen enerji türü. Jeotermal kaynak kısaca, yer ısısı olup, yerkürenin derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu; kimyasallar içeren gazlar, buhar ve sıcak sudur. Jeotermal sözcüğü yer ve ısı anlamına gelen iki Yunanca sözcükten oluşmaktadır. Bilim adamları oluşan bu yer ısısının kaynağının magma olduğunu düşünmektedirler. Buharın ise, magma tabakasına ulaşan yağmur sularının burada ısınıp yüzeye püskürmesi sonucu oluştuğu söylenmektedir.

  Jeotermal enerji rezervlerinin çoğu volkanik etkinliğin olduğu bölgelerdedir. yer altı sıcak su rezervleriyle, daha az rastlanan buhar rezervleri, ısılarını, dolaylı veya dolaysız olarak yerkürenin merkezindeki magmadan alırlar. Magma da ısısını, yer kabuğundaki kayaların içindeki radyoaktif maddelerin bozulmasından sağlar. Dolayısıyla radyoaktif maddeler, jeotermal rezervlerin ana ısı kaynağıdır.

  Jeortermal enerji kaynaklarıyla elektrik enerjisi üretimi yapılabilmektedir. Sera ısıtmasında, merkezi ısıtma ve soğutmada da bu kaynaklardan faydalanılmaktadır.