İTÜ Robot Olimpiyatları başladı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kontrol ve Otomasyon Kulübünce düzenlenen ''İTÜ Robot Olimpiyatları-İTÜRO 08'' başladı.

  İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen olimpiyatların açılış konuşmasını, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Karadoğan yaptı.

  Karadoğan, öğrenci kaynaklı bir organizasyon olması nedeniyle bugünkü aktivitenin ayrı bir önem taşıdığını belirterek, emeğin dünya ile rekabet etme şansının artık çok fazla olmadığını kaydetti.

  Araştırma ve teknoloji üretmenin önemine değinen Karadoğan, üretilen teknolojinin de katma değer yaratabilmesi için ticarileşmesi gerektiğini ifade etti.

  Deneme yanılma yoluyla yapılan araştırmanın en pahalı yollardan biri olduğunu vurgulayan Karadoğan, bunun için de bilimsel yöntemlerle araştırma yapmak gerektiğini söyledi.

  Karadoğan, "Bilgi üretme açısından 40'ından sonra fazla bir şey üretilmiyor. Dolayısıyla gençler, genç fikirler bizim için önemli.

  Girişimcilik, yenilikçilik gibi kavramlar, bir düşüncenin bir teknoloji üretmede, hatta ticarileştirilmesinde kullanılması anlamına geliyor. Girişimciliğin yaşı yok. Önemli olan fikir üretmek ve anlatabilmektir" diye konuştu.

  Olimpiyatlarla, öğrencilerin birbirlerini ve kaynakları tanıyıp proje üretmelerini sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Karadoğan, olimpiyatların, üniversite-sanayi işbirliğinin de somut bir örneği olduğuna dikkati çekti.

  İTÜ'de bulunan 340 laboratuvar, uydu yer istasyonu, 22 araştırma merkezi, 7 uygulama araştırma merkezinin, genç araştırıcıların çalışabilmesi için devlet tarafından yapıldığını anlatan Karadoğan, şunları söyledi:

  "Türkiye'de araştırmanın yapılabilmesi için birçok şeye, ama en önemlisi araştırıcıya ihtiyaç var. Biz üniversite olarak araştırma altyapısına sahibiz, ama Türkiye yeterli araştırıcıya sahip değil.

  Araştırma, araştırıcıyla yapılır. Türkiye'nin araştırıcı sayısı 27 binler civarında. 2012 yılının hedeflenen rakamları da 40 binler civarında. İTÜ, yılda ortalama sadece 110 doktora veriyor.

  Eğer araştırmacıyı doktora ya da yüksek lisans yapmış eleman olarak düşünecek olursanız, 116 üniversite içinde en çok araştırıcı yetiştiren üniversitelerden biriyiz. On yılla çarpsak, yüz yılla çarpsak yine yüksek rakamlara ulaşamıyoruz. Dolayısıyla gerçekten Türkiye'nin araştırıcıya ihtiyacı var."

  Karadoğan, hazırlanan proje modelleri içinde en güvendiklerinin, öğrenci, öğretim üyesi ve mezun üçgeniyle yapılan projeler olduğuna işaret etti.

  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Kuntman da "İTÜRO 08'le yine bir öncülük gerçekleştiren öğrencilerimizi kutluyorum" dedi.

  Konuşmaların ardından, İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Temeltaş'ın başkanlığında panel düzenlendi.

  Panelde, İTÜ Elektrik ve Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Bir "Robotik sistemin tarihçesi", Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Sönmez "Robotlarda öğrenme", Kale Altınay Robotik'ten Taner İncirci de "Endüstriyel robotik uygulamaları" konulu sunumlar yaptı.

  Robotlar 8 kategoride yarışacak

  Geçen yıl ilki yapılan olimpiyatlara bu yıl Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden katılan yaklaşık 500 proje, "Mini Sumo", "Basit Çizgi İzleyen", "Silindir Taşıma", "Gelişmiş Çizgi İzleyen", "Süpürge", "Yangın Söndüren", "Kendini Dengeleyen" ve "Serbest Kategori" başlıklarında 8 kategoride yarışacak.

  Kategorilerde dereceye girenlere bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, webcam, video kamera, dijital fotoğraf makinesi, kablosuz modem, mp3 çalar, taşınabilir hard disk gibi hediyeler verilecek.

  CnnTURK