İstanbul Sütlüce'de bomba patladı

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  İstanbul Sütlüce'de bomba patladı 1 Mart 2012
  [​IMG]
  Şerefsizler polis otobüsünün geçişi esnasında bomba patlattılar.. HarbiForum olarak lanetliyoruz! Terör örgütü ve mensuplerının tez zamanda Allah'ın gazabına uğramalarını temenni ediyoruz...

  AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ile MÜSİAD binalarının arasındaki bir bölgede seyir halindeki bir çevik kuvvet midibüsünün yanında patlama meydana geldi.

  Vali Mutlu: Ağır bir vaka yok

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bombanın plastik patlayıcı olduğunu ve uzaktan kumanda ile patlatıldığını söyledi. Saldırının özellikle çevik kuvvet birimine ait bir aracın geçişi esnasında yapıldığını kaydeden Mutlu, "Yol kenarına bırakılmış bir motosiklette düzeneği kurulmuş bombanın uzaktan patlatılması sonucu bir saldırı vuku buldu. Bu saldırıda 10 polis memurumuz hafif şekilde yaralandı. Bunlardan 3 tanesi hastaneye sevk edilirken, diğerleri ayakta tedavileri yapılıyor. Yapanlarla ilgili şuanda elimizde net bilgi yok bunu araştıracağız. Uzaktan kumandalı bir patlayıcının motosiklete yerleştirilmesi suretiyle özellikle ekip otosunun oradan geçişine yönelik bir hedefin gözetildiği anlaşılıyor. Hamd olsun hafif yaralarla atlatılmıştır. Ağır bir vaka yok." dedi.

  Uzun süredir böyle bir saldırı olmadığının hatırlatılması üzerine Mutlu, İstanbul'un güvenli bir şehir olduğunu, bu tür saldırıların İstanbul'un güvenliğini bozmayacağını vurguladı. Mutlu, bunun faillerini de yakalayacaklarını ifade etti.

  "PKK'ya dair bir iz var mı?" şeklindeki soruya ise Mutlu, "Şuanda net bir şey söylemem mümkün değil. Tespit etmeye çalışacağız. Patlayıcı plastik patlayıcı. Yaralılar hafif. Bu ekip her zaman görevi başında olan ekipler." diye konuştu.

  İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın: Ağır yaralımız yok

  İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Beyoğlu'nda meydana gelen patlamaya ilişkin ''21 polisimizin içinde olduğu görev aracı geçerken uzaktan kumandayla patlamış görünüyor'' dedi.

  Sütlüce İmrahor Caddesi'nde patlamanın meydana geldiği alanda incelemelerde bulunan Çapkın, basın mensuplarının olaya ilişkin sorularını cevaplandırdı.

  Çapkın, '' 21 polisimizin içinde olduğu görev aracı geçerken uzaktan kumandayla patlamış görünüyor. 10 kişi yaralı. Hepsi hafif yaralı, ağır yaralımız yok. Çalışıyoruz. Biz bunları bulacağız'' diye konuştu.

  Basın mensuplarının, patlayıcının nereye bırakıldığını sordukları Çapkın, ''Motosikletin üzerine konulmuş gibi görünüyor'' dedi.

  Bakan Şahin: Patlama, uzaktan kumanda ile gerçekleştirildi

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Beyoğlu'nda meydana gelen patlamanın uzaktan kumandalı düzenekle gerçekleştirildiğini, 10 polis memurunun yaralandığını belirterek, ''Ağır yaralı yok içlerinde'' dedi.

  Şahin, depremzedelerle bir araya gelmek üzere gittiği Van'da, havalimanında İstanbul'daki patlamaya ilişkin soruları yanıtladı.

  Patlamanın uzaktan kumandalı düzenekle gerçekleştiğini ifade eden Şahin, ''10 polis memurumuz yaralı. Ağır yaralı olan yok içlerinde. Olayın soruşturması devam ediyor'' dedi.

  Bir basın mensubunun ''Bombanın türü belli mi?'' sorusuna da Şahin, ''Araştırma devam ediyor'' yanıtını verdi.

  MÜSİAD Genel Başkanı: Taleplerin yerine getirilme yöntemi terör değildir

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, hiçbir zaman taleplerin yerine getirilme yöntemi, şekli, usulünün terör olmadığını belirterek, ''Sonuçta olmamalıdır da... Bunlarla şimdiye kadar bir şey elde edilemedi. Bundan sonra de elde edilemez'' dedi.

  Vardan, Türk-Türkmen İş Forumu öncesinde gazetecilerin Sütlüce'de MÜSİAD Genel Merkezi'nin de olduğu bölgedeki patlamayla ilgili sorularını yanıtladı.

  Patlamanın MÜSİAD Genel Merkezi'nin yaklaşık 100 metre gerisinde yaşandığını ifade eden Vardan, sabah MÜSİAD'da Yönetim Kurulu Toplantısı'nı yaptıklarını, 08.55 civarında iki ciddi patlamayla irkildiklerini ve bayağı sarsıntı olduğunu söyledi.

  Patlama sonrasında toplantıya katılan bazı kişilerin deprem olduğunu zannettiğini anlatan Vardan, şöyle devam etti:

  ''Dışarda çevik kuvvet aracına yönelik bir patlama olduğunu gördük. Duyduğumuza, öğrendiğimize göre motosiklet üzerine yerleştirilen bombanın uzaktan kumandayla patlatılmasıyla oluşan bir hadise. Maddi hasar var. Can kaybı olmaması, en büyük tesellimiz. Maalesef güvenlik kuvvetlerinde yaralanmalar oldu. Onlara sağlık ekipleri gelinceye kadar MÜSİAD bünyesinde elimizden geldiği kadar ilk müdahaleyi yapmaya çalıştık. İstanbul'un merkezi denilebilecek bir yerde böyle bir hadisenin yaşanmış olması üzücü.

  Bizle alakalı bir hadise yok. Mevki olarak bizim orada oluştu. Her yerde olabilir. İnsanların daha kalabalık olduğu yerlerde de böyle şeyler olabilir. Dileğimiz, böyle hadiseleri hiç görmeyelim.''

  -''Tehdit, bize (MÜSİAD) karşı değil''-

  Koruma talebinde bulunup bulunmayacakları sorusunu ise Vardan, şöyle yanıtladı:

  ''Kime karşı? Tehdit, bize karşı değil. Aslında hiç korunmaya da gerek olmadan bizim ülkemizde huzur ve refah içinde yaşıyor olmamız lazım. Biz buna layığız. Bakın dünyadaki, dışardaki olaylara... Buradaki huzur, çalışma ortamı, hatta ekonomik gelişme hangi ülkede var? İnsanların oturup ciddi olarak düşünmesi lazım. Sorunlar varsa bunlar oturulur, ciddi konuşularak çözülmeye çalışılabilir. Bunların çözüm yeri hiçbir zaman terörist saldırılar değildir. Tabii ki insanların farklı algılamaları, farklı talepleri olabilir. İnsan olmanın gereğidir bu. Ama hiçbir zaman taleplerin yerine getirilme yöntemi, şekli, usulü terör değildir. Sonuçta olmamalıdır da... Bunlarla şimdiye kadar bir şey elde edilemedi. Bundan sonra de elde edilemez.''

  MÜSİAD güvenlik görevlisi: Camlar sallanınca deprem olduğunu sandık

  Beyoğlu'nda patlamanın meydana geldiği bölgenin yakınında bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkezinin güvenlik görevlisi Ali Osman Kahraman, ''Camlar sallanınca deprem olduğunu sandık. Dışarı çıkınca bombalı saldırı olduğunu anladık'' dedi.

  Olaya ilişkin AA muhabirinin sorularını cevaplandıran görgü tanıklarından Kahraman, patlama sırasında MÜSİAD Genel Merkezinde olduklarını belirterek, ''Camlar sallanınca deprem olduğunu sandık. Dışarı çıkınca bombalı saldırı olduğunu anladık. 70-80 metre sol tarafta polis midibüsünü gördük. Yerde polisler yatıyordu. Kendilerini kapıdan ve camdan dışarıya atıyorlardı. Birbirlerine yardım ediyorlardı ve bağrışmalar vardı. Gittik arkadaşları çıkardık ve genel merkez binamıza aldık. Zannedersem 12-13 yaralı vardı ama hafif yaralıydı. Birkaç tanesinin yüzünde derin sıyrıklar vardı. İlk müdahaleyi burada yaptık sonra ambulanslarla hastaneye sevk edildi'' diye konuştu.

  Patlama sırasında dernekte genel kurul toplantısı olduğunu belirten Kahraman, ''Olayı duyunca yöneticilerimiz dışarıya çıktı. Polis arkadaşlara yardıma onlar da katıldı'' dedi.

  Tanıklardan Turan Kabaer de kaza yaptıkları için yol kenarında bekledikleri sırası patlamanın meydana geldiğini belirterek, ''Yanımızdaki binanın camları kırıldı. Biz binanın içinde bomba patladı sandık'' diye konuştu.

  Polislere yardım ettiklerini belirten Kabaer, patlama dolayısıyla polis aracının yanlarındaki kamyona çarptığını, kamyonun da kendi araçlarına vurduğunu anlatarak, ''Patlamanın şiddeti kamyonu 180 derece döndürdü'' dedi.

  Bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı

  Beyoğlu'nda patlamanın meydana geldiği bölgede, ikinci bir patlama ihtimaline karşı geniş güvenlik önlemleri alındı.

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkezi ile AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasının da bulunduğu İmrahor Caddesi'nde meydana gelen patlamada, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı midibüs ile bazı araçlar hasar gördü.

  Olayda yaralananların Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmasının ardından ikinci bir patlama ihtimaline karşı çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

  İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da incelemelerde bulunmak üzere olay yerine geldi.

  Hasar gören araçlar, patlamanın şiddetini gözler önüne seriyor

  Beyoğlu Sütlüce'de bir çevik kuvvet aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada, etraftaki çok sayıdaki araç hasar gördü. Bazı binaların camları kırıldı.

  Beyoğlu'ndaki patlamaya ilişkin polisin incelemesi sürüyor. Çevik kuvvet aracının yanı sıra birçok aracın hasar görmesi, bazı binaların camlarının kırılması patlamanın şiddetini gözler önüne serdi. Polis, hasar gören araçlarda inceleme yaptı. Olay yeri ise, geniş bir kordona alındı.

  Bu arada, ilk müdahaleleri olay yerinde yapılan yaralıların tedavilerine hastanelerde devam ediliyor.

  Görgü tanığı: Motosikleti arka tarafa aldık, 10 dakika sonra patladı

  Beyoğlu Sütlüce'de seyir halindeki çevik kuvvet aracına yönelik saldırının görgü tanığı Kadir Çankaya, patlamaya sebep olan motorsikleti işlerini engellediği için arka tarafa aldıklarını söyledi. Çankaya, 5-10 dakika sonra patlamanın meydana geldiğini ifade etti.

  Sütlüce'de seyir halindeki çevik kuvvet aracına yönelik saldırıda yaralanan 3 polis memuru ve bir vatandaş, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Patlamanın ardından polis memurları Şeker Polat, Zeynel Lekesiz, Yunus Emre Yüksel ve inşaat işçisi Süleyman Demir tedavi için hastaneye getirildi.

  Yarılı inşaat işçisi Süleyman Demir'in yeğeni ve olayın görgü tanığı Kadir Çankaya, bombaların yerleştirildiği motosikleti işlerine engel olduğu için patlamadan 5-10 dakika önce arka tarafa doğru aldıklarını söyledi. Çankaya olay anını şöyle anlattı: "İşimizi engelliyordu arka tarafa aldık. Ondan 5 ya da 10 dakika sonra patladı. Eniştemle aramda 2-3 metre vardı. Beni kapı korudu. Eniştem yaralandı." dedi.

  Motosikletin üzerinde paket gibi bir şey olmadığını aktaran Çankaya, "Motorun arka tarafından gazeteyle 4 kat yapılmış üstü de kapatılmış. Ön taraflarında bayrak falan vardı. Türk bayrağı değil. 9-10 bayrak vardı. Ortasında da ya Rus yazıyordu ya da Rusya yazıyordu. " şeklinde konuştu.

  Patlamada yaralanan polislerin tedavisi sürüyor

  Beyoğlu Sütlüce'de seyir halindeki polis aracına yönelik saldırıda yaralanan polis memurlarını tedavisi devam ediyor.

  Sabah saatlerinde Beyoğlu Sütlüce'de seyir halindeki çevik kuvvet aracına yönelik saldırıda yaralanan 10 polis memurundan 3'ü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

  Hafif yaralı polis memurlarının hastanede servisler arasındaki sevki sırasında amatör kamerayla çekilen görüntüler polis memurlarının durumunun iyi olduğunu gösteriyor. Görüntüde hafif yaralı polis memuru Acil Servis içinde başka bir servise sevk ediliyor.

  Çevik Kuvvet otobüsü emniyete götürüldü

  Sütlüce'de meydana gelen patlamada zarar gören çevik kuvvet otobüsü, yapılan incelemenin ardından çekici ile emniyete götürüldü.

  Sabah saatlerinde Sütlüce'de çevik kuvvet otobüsüne düzenlenen bombalı saldırının ardından bomba imha ve olay yeri inceleme ekiplerinin otobüs üzerindeki çalışması tamamlandı. Yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından çevik kuvvet otobüsü naylon ile tamamen kapatılıp sarıldı. Otobüs, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSBAK'a ait büyük bir çekiciye takılarak emniyete götürüldü.

  Bu arada otobüsün hemen karşısında bulunan otoparktaki kanlar ve elbise parçaları dikkat çekti.

  4 yıl önce de Aynı bölgede yer alan AK Parti il binasına bombalı paketle bir saldırı düzenlenmiş ve 1 polis şehit olmıuştu.