İşsizlik oranı Mayıs 2012

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  İşsizlik Oranı 2012, Mayıs ayı işsizlik rakamları açıklandı
  [​IMG]
  İşsizlik mayıs ayında yüzde 8.2'ye gerileyerek son 11 yılın en düşük rakamı olarak kayıtlara geçti. Böylece krizdeki Avrupa'yı sollayan Türkiye, ABD'deki işsizlik oranının da altına indi.

  İşsizlik mayıs ayında son 11 yılın en düşük düzeyini yakaladı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre, işsizlik oranı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1.2 puan azalarak yüzde 8.2'ye geriledi. Böylece işsizlik oranı 2001 krizinden bu yana en düşük düzeyini gördü. İşsizlik oranı 2001'in üçüncü çeyreğinde yüzde 7.8 idi. Yüzde 8.2'lik işsizlik oranı yeni serinin uygulanmaya başlandığı 2005 yılından bu yana ise en düşük aylık veri oldu.

  TÜİK'in açıkladığı verilere göre inşaat ve tarımın mevsimsel desteğiyle işsiz sayısı ise mayısta geçen yılın aynı dönemine göre 278 bin kişi azalarak, 2 milyon 272 bin kişiye düştü. Tarımdışı işsizlik oranı aynı dönemde yüzde 12'den yüzde 10.4'e gerilerken, Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı ise yüzde 50.5'te sabit kaldı.

  İş dünyası: Büyük bir başarı

  İşsizlik verilerini değerlendiren uzmanlar yaşanan düşüşte ciddi bir mevsimsel etki olduğunu belirttiler. TÜİK verilerini değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) Direktörü Seyfettin Gürsel, Türkiye ekonomisinin hâlâ istihdam oluşturmaya devam ettiğini kaydederek “Oran sürpriz değil” dedi.

  İşsizlikteki düşüşü büyük bir başarı olarak niteleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise “İşsizlik dünya genelinde büyürken, Euro Bölgesi'nde de yüksek oranlarda gerçekleşirken, Türkiye'nin işsizliği yüzde 8.2'ye düşürmesi dikkate alınacak önemli bir gelişmedir” dedi. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, istihdamı hizmet sektörünün sırtladığını ifade ederek, işsizlikte yaşanan düşüşündevam edeceğini söyledi.

  BU TABLO AMERİKA'DA BİLE YOK

  TÜRKİYE'DE işsizlik oranının yüzde 8.2'ye gerilemesi ilginç bir veriyi ortaya koydu. ABD'de haziran ayı itibariyle işsizlik oranı yüzde 8.3 olarak açıklanmıştı. Buna göre Türkiye'deki işsizlik oranı ABD'den daha düşük seviyeye inmiş oldu. Türkiye yakaladığı 8.2'lik işsizlik oranıyla Avrupa'daki ülkelerin de neredeyse tamamını solladı. Eurostat'ın verilerine göre Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı ortalaması yüzde 11.2. İspanya, yüzde 24.8 ile işsizliğin en yüksek olduğu Euro ülkesi olma ünvanını koruyor. İspanya'yı ise yüzde 22.5 ile Yunanistan izliyor.

  OVP HEDEFİNDEN 2.2 PUAN DÜŞÜK

  İŞSİZLİKTEKİ düşüş ekonomi yönetimini de memnun etti. İstihdam verilerini değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan “İşsizlik oranında görülen yüzde 8.2'lik seviye, 2012 Orta Vadeli Program'da belirtilen yüzde 10.4'lük orandan yüzde 2.2 daha düşük” dedi. Çağlayan “Net ihracat ile büyüyen ülkemizde, yatırım teşviklerinin de etkisinin görülmesiyle birlikte, önümüzdeki dönemde daha düşük işsizlik oranları göreceğiz” diye konuştu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı da 2005'ten bu yana ulaştığı en düşük seviyelerini korumaya devam ediyor. İstihdam verilerine baktığımızda son 1 yılda 837 bin, 2007'den bu yana ise 4 milyon ilave istihdam sağlandığını görüyoruz” dedi.